REM nemoćan protiv rijalitija
Šef Misije OEBS u Srbiji Petar Burkhard ocenio je da u Srbiji postoji izražena potreba da se dobiju odgovori na neprimerene medijske sadržaje. On je rekao da je kvalitet programa na televiziji često "upitan i nekonzistentan", kao i da je taj problem naročito izražen u rijaliti programima.
"Najproblematičniji aspekt u ovoj oblasti je emitovanje neprimerenog sadržaja za decu. Komercijalne televizije sa nacionalnim pokrivanjem imaju važnu ulogu u obezbeđivanju medijskog pluralizma. Ovo se ogleda kroz njihovu obavezu da obezbede ponudu kvalitetnih i raznovrsnih sadržaja. Na žalost, svedoci smo trenda u kome rijaliti programi zauzimaju veliki deo programske šeme na štetu drugih sadržaja uključujući i termine kada su dostupni deci", kazao je Burkhard.
Ekspert za medijske politike i regulaciju Tim Sater rekao je da je u Srbiji veliki problem to što regulatorno telo nema pravo da izriče finansijske sankcije rijaliti programima.
"Činjenica da regulatorno telo ne može da izrekne kaznu ograničava njegove moći", rekao je Sater. On je naveo da kada je reč o regulaciji rijaliti programa mora da postoji jasan pravni okvir koji treba da se primenjuje, kao i sankcije.
Pravni savetnik REM Ljubiša Kuvekalović kazao je da je 2006. godine emitovan prvi "Veliki brat" u Srbiji i dodao da rijaliti programe koji se prikazuju u Srbiji odlikuje sve što odlikuje takve programe u svetu.
"Ono što im se najčešće zamera je da se učesnici najčešće eksploatišu, čak se prema njima postupa na ponižavajući način. Izraženo je nepristojno ponašanje, verbalno i neverbalno nasilje. Publicitet zadobijaju osobe koje ne zavredjuju takav publicitet, koje su netalentovane, neke i sa lošom prošlošću, čak i sa kriminalnom", kazao je Kuvekalović.
On je kazao da je upitna i verodostojnost onoga što se prikazuje u takvim programima, odnosno, koliko je sve to spontano.
"Regulatorno telo se od 2009. suočavalo sa tim izazovom. Izricane su mere. Postojale su određene prepreke u regulatornom smislu... Donošena su i posebna pravila. Zabranjeno je emitovanje ovih sadržaja uživo i predviđena su posebna pravila za obeležavanje. To je trajalo do 2014. kada je donet novi Zakon o elektronskim medijima, koji je predvideo kategorije neprikladne za maloletnike - 12, 16 i 18", kazao je Kuvekalović.
Podsetimo, posle javne rasprave o preporuci REM-a da se rijaliti programi ne emituju pre 23 sata, utvrđeno je da je preporuka sporna jer je, kako tvrde u tom telu, nemoguće regulisati nešto što nije emitovano. Tako je ostalo da će se programi protiv kojih su i peticije potpisivane i dalje emitovati u terminima u kojima televiziju gledaju i deca.
Peticije za ukidanje rijalitija nisu imale uspeha, a ni obavezujuće uputstvo REM-a, najavljeno posle javne rasprave, nikada nije doneto.
Očekivalo se da će reagovati Ministarstvo kulture i informisanja, koje se krajem prošle godine oglasilo nenadležnim. Ipak, smatraju stručnjaci, ministarstvo mora da reaguje. Negativna vrednost ili nemoral, blud i kič, kažu oni koji ne žele ni sebi, ni svojoj deci rijaliti programe kakva Srbija ima.
Autor: 021, Beta
Komentari 14
precanin
Nervirach
seljober
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar