Stan na Petoj aveniji koji propada košta Srbiju 14.000 dolara mesečno

Diplomatsko-konzularna predstavništa SFRJ u Njujorku, Bonu, Bernu i Tokiju, vredna između 70 i 80 miliona dolara, trebalo bi da budu stavljena na prodaju, od čega će Srbiji pripasti oko 35 miliona dolara.
Proces raspodele diplomatsko-konzularne imovine bivše Jugoslavije “otkočen” je pre dve nedelje na sastanku u Skoplju, kada je postignut dogovor o prodaji. Od novca dobijenog prodajom, Srbiji, po sporazumu o sukcesiji, treba da pripadne 39,5 odsto.
 
Predstavnik Srbije u Mešovitom komitetu za sukcesiju DKP imovine SFRJ, generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Veljko Odalović, rekao je za Novosti da će se Srbija na taj način rešiti i velikih troškova održavanja i čuvanja tih objekata. “Stan na Petoj aveniji u Njujorku, koji je zaključan od 1992. i propada, mesečno nas je koštao 14.000 dolara, a ukupno do sada 2,7 miliona dolara”, objasnio je Odalović.
 
Prema njegovim rečima, na sastanku u Skoplju predstavnici Srbije su tražili da nam se posle prodaje prvo taj novac vrati, a ostatak podeli između naslednica, po dogovorenim kvotama. U Njujorku će na prodaju biti stavljena i zgrada u kojoj je trenutno smeštena naša misija pri UN.
 
Na prodaju je i u Tokiju ambasada koju koristi Srbija. Odalović objašnjava da je ta zgrada procenjena na 16 miliona dolara, ali da je u zemljotresima toliko oštećena da su potrebna ogromna sredstva za njeno saniranje. Na prodaju je i ambasada u Bernu, koju takođe koristi Srbija, kao i zgrada u Bonu, koju niko ne koristi, a naša država snosi troškove održavanja.
 
U Skoplju je dogovoreno da se započne procedura prodaje još četiri nekretnine za koje niko od sukcesora nije bio zainteresovan da ih preuzme - u Srednjoafričkoj Republici, Gvineji, Zambiji i Gvajani. Prema Odalovićevim rečima, utvrđeno je i da se neka imovina vodi kao da je koristi Srbija, a ona zapravo ne postoji.
 
“Objekti u Islamabadu i Kampali nisu više u našem posedu, organi tih država su ih uzurpirali. Navedeni su objekti i u Pnom Penu i Kampali, a njih nema. Ambasada u Sudanu pripala je Hrvatskoj i oni je traže, a mi nismo u njenom posedu i sada pokušavamo da to rešimo s vlastima u Kartumu”, rekao je Odalović.
 
Poseban slučaj je Varšava, gde je Srbija izgubila spor sa starim vlasnicima i morala je da napusti zgradu u kojoj je bila smeštena ambasada. “Sud nam je naložio i da platimo 8,5 miliona dolara za naknadu štete. Naš zahtev je da te troškove snose sve naslednice SFRJ, jer ta zgrada nije bila predmet raspodele u sukcesiji. Stari vlasnici vode spor i za vraćanje rezidencije u Varšavi, i očekujemo da se zemlje sukcesori uključe”, rekao je Odalović.
 
Autor: Tanjug
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • zivan

    20.04.2016 09:50
    Jugoslavija je imala visse nego razgranatu diplomatsku sluzzbu, tu je bio izvor velekih beneficija i dobiti. Cak je prevelika i za sedam novonastalih drzav(ic)a sa prostora bivsee, pa se mnogo zgrade moraju prodavati...
  • nss

    20.04.2016 07:08
    nss
    ima se moze se.....to ne prodaju a po srbiji sve zivo prodase
  • nervirach

    20.04.2016 06:49
    To Peta avenija? A ovde moze da ima starijih zgrada. Stoko.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn