Svakoga dana jedno dete oboli, svake nedelje jedno dete izgubi borbu za život, a godišnje 350 mališana dobije neku malignu bolest. Najčešće obolevaju od leukemije, raka kostiju i raka mozga. U zavisnosti od toga kada se otkrije lečenja, procenat preživljavanja je oko 70 odsto.
"Srbija kao i pojedine zemlje u Evropi spada u onu grupu u kojoj je preživljavanje dečjeg kancera manje za 10 do 20 odsto u odnosu na razvijene zemlje. Nama je cilj da srpska deca i mladi oboleli od raka imaju jednake šanse da prežive izlečive oblike raka kao i njihovi vršnjaci u Evropi", kaže za RTS Irina Ban iz Srpske mreže za borbu protiv dečjeg raka – Udruženje "Zvončica".
Ističe da mnogo toga može da se promeni, a da je dobra vest da Srbija ima sve resurse da unapredi zdravstvo, pogotovo kod dece. Potrebna je međusobna komunikacija unutar zemlje, institucije i pojedinci mnogo bolje da komuniciraju na višem nivou, ističe Irina Ban.
Dodaje da Srbija nema pristup svim lekovima, ali i da farmacija u svetu nema finansijski interes da ulaže u nove lekove. "Kod nas je problem što mnogi nisu registrovani, naši lekari mnogo rade da sa Fondom uspostave sisteme", rekla je Irina Ban.
Autor: RTS
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
kao neko
neku od preminule deca sam licno poznava....strasno...
u njihovom slucaju,drzava je bila saucesnik u njihovim preranim smrtima.
kada je znala da im ne moze pomoci,roditeljima je bilo zabranjeno da pokusaju svoju decu da izvuku sa jedinim prirodnim lekom-kanabisovim uljem!
piam se,koliko jos dece treba da umre da bi drzava pokazala osdgovornost za svoje naj mladje ?
mozda treba da oboli,ne daj boze,dete od nekog politicara ,pa da se dozovu pameti !
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar