Najpre morate da to prijavite svojoj banci, zatim da ih poništite u "Službenom glasniku", što košta 346,5 dinara sa PDV-om po odjavljenom čeku, da dostavite banci potvrdu da su poništeni i tek onda možete dobiti nove.
Kako za
"Alo" objašnjavaju u jednoj banci, u slučaju gubitka čekova vlasnik računa je dužan da to prijavi banci radi evidentiranja svih podataka i sprečavanja zloupotreba.
U "Službenom glasniku" navode da osoba koja oglašava čekove nevažećim dostavlja potvrdu iz banke da su oni zaista izdati i navodi serijske brojeve. Proglašavanje, na primer, deset čekova nevažećim staje čak 3.465 dinara.
A šta u slučaju da je izgubljeni ček realizovan nakon prijave nestanka?
- Vlasnik izgubljenog čeka može od firme koja je ček primila i podnela kao pazar na naplatu kod banke, a da pritom nije izvršila adekvatnu identifikaciju vlasnika čeka, ostvariti pravo regresa. Neophodno je da uz prijavljivanje nestalog čeka banci dostavi i prijavu MUP-u - ističu u bankama.
Autor: Alo
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar