U Srbiji se jede sve manje mesa, a sve više hleba

U Srbiji sve manje para ima za hranu i u padu je potrošnja svih prehrambenih proizvoda, a naročito mesa i mleka.

Ako se potrošnja namirnica u prošloj godini uporedi s višegodišnjim prosekom od 2008. do 2014. godine, vidi se da nam je na trpezama manje i voća i povrća, pa i hleba i peciva. Nije ni čudo kada se zna da svaki član domaćinstva u Srbiji mesečno za hranu na raspolaganju ima 61 evro, dakle tek po dva evra dnevno za tri obroka.

Pad potrošnje se pre svega odnosi na svinjsko i juneće meso i mleko.

U Srbiji je godišnja potrošnja svežeg mesa po glavi stanovnika u 2015. godini iznosila oko 39 kilograma, od čega junećeg i goveđeg tri kilograma, svinjskog 14,5, jagnjećeg 0,9, živinskog 16,8 i ribe 3,9 kilograma. Sve je to više nego skromno u poređenju s pojedinim zemljama u EU. U Evropskoj uniji svežeg mesa su trošili oko 65,5 kilograma. Za godinu stanovnici tih zemalja pojedu 10,7 kilograma junetine, 31,4 kilogram svinjskog mesa, a živinskog 21,6, pokazuje analiza podataka Agencije za statistiku EU – Eurostata i zvaničnih podataka srpske statistike.

I potrošnja kravljeg konzumnog mleka (bez prerađevina) od 46,2 litara po stanovniku u Srbiji značajno je manja u odnosu na onu u EU, gde je 90 litara. Recimo, Austrijanci popiju 81 litar godišnje, Nemci 74 litra, Grci 69 litara...

Interesantno je pogledati podatke o potrošnji hleba u našoj zemlji. U 2015. godini te namirnice smo trošili više nego godinu ranije. Lane je svaki član domaćinstva u Srbiji pojeo 102,3 kilograma, a 2014. – 99,8 kilograma.

"Potrošnja hleba i peciva, kao i živinskog mesa lane je porasla, ali to je, nažalost, znak da je poraslo i siromaštvo. To je hrana koju više kupuju građani s niskim primanjima. Istovremeno, pala je prodaja skupljih vrsta mesa, poput junetine i govedine i ona je na najnižem nivou", kaže za "Dnevnik" agrarni analitičar Vojislav Stanković.

Podaci pokazuju i to da je lane svaki član domaćinstva u Srbiji pojeo 52,4 kilograma voća, dok je godinu ranije mogao da priušti i dalje minimalnu količinu, ali ipak više od toga – 53,9 kilograma.

Autor: Dnevnik

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Djox

    24.04.2016 22:04
    Odjos
    Ja ne vidim i ne cujem da se neko buni ...???
  • djole

    24.04.2016 20:02
    politicka ekonomija
    gifenov paradoks ;). jos uvek se ponesto secam iz vremena socijalistickog skolovanja
  • rada

    24.04.2016 16:57
    Hvala za info...2eura po obroku...iskreno,kod nas je I manje ...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn