Izvršitelji od suda preuzimaju imovinsko-pravne procese

Građani koji već godinama vode različite imovinsko-pravne procese pred sudovima, mogu da se nadaju da će postupci biti ubrzani.

Prema novom Zakonu o izvršenju i obezbeđenju, koji uskoro stupa na snagu predviđa se da izvršitelji, koji su do sada bili angažovani u vezi sa komunalnim i srodnim potraživanjima, preuzmu i predmete u vezi sa imovinskim odnosima i pravima. Građani koji već godinama vode različite imovinsko-pravne porcese pred sudovima, mogu da se nadaju da će postupci biti ubrzani.

Prema podacima za prošlu godinu, sudovi u Srbiji imaju skoro pet miliona aktivnih predmeta. Skoro polovinu čine izvršni predmeti – više od dva miliona, dok je od tog broja 1,6 miliona starijih od dve godine.

Od dve do 20 godina, toliko iznosi starost nerešenih sudskih predmeta, sa kojima je država ponovo rešila da se obračuna. Petogodišnjim programom za rešavanje starih predmeta iz 2014 godine, bilo je predviđeno da se reši njih 80%.

Danas je njihov broj i dalje isti, zbog čega Srbiju kritikuje i Evropska unija.

Od prvog jula izvršitelji će preuzeti deo nadležnosti sudova - od starih komunalnih potraživanja, koja čine i najveći deo starih neizvršenih predmeta, do potraživanja građana, kao što su neisplaćene alimentacije ili zarade. Poverioci će do tada moći da se izjasne o prelasku kod izvršitelja, a ukoliko to ne urade, naplata duga se obustavlja.

Ceo tekst možete pročitati na sajtu N1.

Autor: N1

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • zivan

    28.04.2016 11:23
    Izvrssitelji postaju neka vrsta finansijske policije sa znatno vecim izvrssnim ovlasscenjima...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Treba li nam lustracija?

Pre četiri meseca Ekološki ustanak predao je Skupštini Srbije predlog Zakona o odgovornosti za kršenje ljudskih prava poznatom kao Zakon o lustraciji.

Programeri ponovo najplaćeniji

Programeri su ponovo najplaćenije zanimanje u Srbiji, pošto je njihova prosečna februarska neto plata iznosila 288.617 dinara, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.