Slučaj "Indeks" posle decenije i dalje bez presude

Korupcija na Pravnom fakultetu u Kragujevcu otkrivena je pre gotovo deset godina, a slučaj "Indeks" još je otvoren.

Posle maratonskog sudskog procesa od skoro sedam godina broj optuženih je prepolovljen, a suđenje je početkom prošle godine, zbog promene porotnika, treći put vraćeno na početak, iako je bilo u završnoj fazi.

Pred Višim sudom u Smederevu, gde se sudi za najveću korupcionašku aferu u srpskoj prosveti, ponovo je u toku dokazni postupak, a kada će biti presuda, još nije poznato.

"Može se očekivati da na ročištu 10. maja počne reprodukcija optičkih i tonskih snimaka. Kada će postupak biti okončan, zavisi i od ponašanja ostalih učesnika u njemu, jer se prema zakonu uloga suda svodi pre svega na kontrolu ispravnosti dokaznog postupka i ocenu izvedenih dokaza", kaže za "Politiku" Slađana Bojković, predsednica Višeg suda u Smederevu koja predsedava i sudskim većem u procesu "Indeks".

U međuvremenu, postupci protiv pojedinih optuženih su obustavljeni zbog odustanka tužioca od krivičnog gonjenja, smrti optuženih, ali i nastupanja apsolutne zastarelosti. Tako se lista optuženih sa 86 svela na 44.

Optuženi prema kojima je postupak obustavljen zbog zastarelosti, prema tvrdnjama predsednice Višeg suda u Smederevu, za sada nisu pokrenuli parnični postupak za naknadu štete zbog vođenja krivičnog postupka. Oni, kaže Bojkovićeva, nisu time oslobođeni optužbi, već nastupanje zastarelosti samo sprečava tužioca da ih krivično goni.

Upitana da li postoji rok do kada bi mogla da zastare i druga dela za optužene u ovoj aferi, Bojkovićeva precizira da za primanje mita apsolutna zastarelost krivičnog gonjenja nastaje 30 godina posle izvršenja, dok za zloupotrebu službenog položaja i davanje mita, apsolutna zastarelost nastaje posle 10 godina.

Najmasovniji sudski proces u Srbiji kojim je pred lice pravde izvedeno čak 23 profesora pravnih fakulteta, 33 studenta i 32 posrednika u lažiranju ispita, počeo je u septembru 2009. godine, i to iz osmog puta.

Prva grupa osumnjičenih profesora uhapšena je 20. februara 2007. Svi su pušteni da se brane sa slobode i svi su negirali krivicu, osim bivše nadzornice u požarevačkoj "Zabeli", Radmile Jovanović Canić, koja je priznala da je "kupila" šest ispita za 5.000 evra.

Tokom sudskog procesa, napredak u karijeri ostvarili su i neki optuženi profesori – Predrag Stojanović je postao dekan, njegov prethodnik Ivan Čukalović, izabran je za sudiju Ustavnog suda Kosova, a profesorka Dragana Petrović postala je viša naučna saradnica na Institutu za uporedno pravo u Beogradu.

Optužnicom je precizirano da su lažirane "šestice” koštale od 500 do 1.000 evra, dok se do diploma pravnika dolazilo za 12.000 do 16.000 evra.

Opšrinije o ovome na sajtu Politike.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Slobodan

    08.05.2016 10:55
    Eto odakle nam lažne diplome
    Ovo je velika nepravda (na Pravnom fakultetu!) ne samo prema svim ostalim fakultetima (pre svega privatnim ali i državnim) nego i prema svim ostalim studentima koji su pošteno stekli svoje diplome. Glavni akteri afere, trgovci i kupci su prošli nekažnjeno! Ovo je jedini agumentovan slučaj kupovine diploma u Srbiji i to na državnom fakultetu!
  • nsss

    08.05.2016 10:21
    nss
    odlicno napreduju...sada mogu pravo u vladu....ovu srbiju treba zapaliti bre a ne u eu...kome trebamo ovakvi pokvareni
  • ZoranNS

    08.05.2016 09:33
    To je dokaz da je
    To je dokaz da je naša država već davno mrtva.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn