Kako do besplatnih udžbenika
Škole moraju da dostave Ministarstvu prosvete preliminarne podatke o broju đaka korisnika socijalne pomoći do 20. maja, a prema grubim procenama očekuje se da će besplatne školske knjige dobiti oko 40.000 osnovaca.
"Pored prijave, roditelji treba do 10. juna da dostave školi potvrdu nadležnog organa socijalne zaštite da su korisnici novčane socijalne pomoći, kao i pisanu saglasnost da škola može te podatke da koristi, jer su Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, oni definisani kao posebno osetljivi. Deca čiji roditelji ne dostave potvrdu da primaju socijalnu pomoć neće moći da dobiju besplatne udžbenike", objašnjavaju za "Danas" u Ministarstvu prosvete.
Nakon što prikupe svu dokumentaciju škole najkasnije do 17. juna treba da dostave Ministarstvu konačan broj učenika koji imaju pravo na besplatne knjige, uz posebno navođenje koliko đaka pohađa nastavu po individualnom obrazovnom planu. Prema ranijim najavama, đaci će dobiti udžbeničke komplete za ono što komisija Ministarstva utvrdi da je neophodno da imaju u nastavi, ali zasad nije precizirano da li to znači da će im stići knjige za sve predmete.
Prethodne godine, podsetimo, pravo da konkuriše imao je veći broj roditelja, među kojima su nezaposleni, oni sa niskim primanjima, samohrani, porodice sa teško obolelim članom... a prihod po članu domaćinstva bio je osnovni kriterijum pri odlučivanju koliko će novca biti opredeljeno za nabavku udžbenika. Đaci su, zavisno od razreda koji pohađaju, dobijali neku vrstu vaučera od 2.000 do 8.000 dinara, odnosno morali da izaberu koje naslove će im država obezbediti za iznos koji im je namenjen.
Bilo je brojnih primedbi na ovakve uslove konkursa, od toga da je tražena obimna dokumentacija, što u startu nije određena gornja granica šta se smatra niskim prihodom, pa su se masovno prijavljivali svi koji se osećaju materijalno ugroženi. U pojedinim školama, na konkurs se prijavilo više od polovine učenika.
Najveći problem je zapravo bio to što su besplatne knjige dobijali i đaci koji nisu materijalno ugroženi, jer se njihovi roditelji zvanično vode kao nezaposleni, a rade "na crno". Tako se dešavalo da deca iz ovakvih porodica dobiju najviše novca, po osnovu nezaposlenosti oba roditelja, a oni kojima je pomoć bila potrebnija, morali su da doplaćuju knjige ili su ostali van rang-liste. S tog stanovišta, kažu u školama, ovogodišnja raspodela je mnogo pravednija.
Komentari 4
vita
Neoplantius
NNunited
U ovoj prici o besplatnim udzbenicima je zalosno sto drzava stedi na obrazovanju, upravo gde treba da trosi vise.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar