Vladikama džipovi draži od javnog prevoza i magaraca

Ko narednih dana prođe pored sedišta Srpske pravoslavne crkve u Beogradu i ugleda luksuzni vozni park, lako bi mogao pomisliti da se u Patrijaršiji održava samit svetskih finansijskih moćnika, a ne crkveni Sabor episkopa – kaluđera.

Bogu zavetovanih na siromaštvo i skromnost.

Drugi, pak, videći "auto-salon" Hristovih pastira, mogli bi zaključiti da Isus nije jahao na magarcu, kao što kaže Jevanđelje, već jezdio u džipu, audiju, mercedesu il’ maseratiju. A onaj ko je bio u prilici da pohodi i neke vladičanske dvore ne bi se bez razloga zapitao da li je to prorok Jovan krstio Isusa u đakuziju umesto u reci Jordan, te da li je sin Božji rođen u pećini il’ u palati.

Ovim rečima verski analitičar Draško Đenović opisuje materijalnu raskoš u vrhu SPC, uoči zasedanja najviše crkvene zakonodavne vlasti čiji radni deo počinje u ponedeljak u prestonici Srbije, a ovog vikenda prethodi mu molitveni priziv Svetog duha u Pećkoj patrijaršiji na Kosmetu.

"Vladike SPC treba najpre da zavedu red među sobom, da se Sabor krajnje odgovorno pozabavi "likom i delom" svakog svog člana ponaosob, a ne selektivno i od slučaja do slučaja. Inicijativu bi trebalo da pokrene patrijarh Irinej lično, pošto kod njega nema naznaka nikakvog ličnog luksuza. Jer, samo zavođenjem reda od vrha može se uvesti red i u nižem sveštenstvu, koje mahom oponaša nadležnu episkopsku vlast. A srpski episkopi više se čak i ne trude da sakriju ličnu rastrošnost. Ponašaju se u stilu "ima se, može se". Čini se da su odavno zaboravili na svoje monaške zavete siromaštva, celibata i poslušnosti. Luksuzom, i to se vidi, otvoreno iskazuju finansijsku i svaku drugu vrstu moći", objašnjava Đenović.

Koliko god vernicima propovedali o vrlinama skromnosti, poštenja i časti, sami to ne pokazuju, ističe sagovornik "Vesti“.

"Raskoš nije svojstvena samo srpskim vladikama. Za njima nimalo ne zaostaju arhijereji drugih pravoslavnih crkava, a Rusi prednjače. Na luksuz nisu imuni ni rimokatolički biskupi i kardinali. I dok papa Franja odbija da stanuje u apostolskoj palati već živi u skromnom stanu manastira Svete Marte, njegovi kardinali se baškare u luksuznim stanovima po Rimu i banjaju u đakuzi kadama koje naročito voli franjevački red", kaže Đenović.

Koliko god se, nastavlja sagovornik "Vesti", "deklarativno proklamovalo da su Crkva i država odvojene, uzajamna podrška i finansijska potpora države Srbije i te kako postoji, što svi sveštenoslužitelji obilato koriste".

Poreske olakšice

"Zarada koju u Srbiji ostvaruju manastiri od poljoprivrede, proizvodnje sveća i ikona, takođe su stalni izvori prihoda u eparhijama. Tome treba dodati i prihode iz imovine, zadužbina, legata i fondova, nasleđivanja, poklona i priloga, te drugih pravnih poslova i delatnosti, koji su definisani kao neprofitni. A takav prihod ne podleže oporezivanju. Ni na imovinu Crkva ne plaća porez kao ostali svet, ali zato od drugih naplaćuje autorska prava na korišćenje likova i dela svetaca, a ni na tu vrstu zarade ne plaća porez", ističe Draško Đenović.

Zakonom o crkvama i verskim zajednicama, radi unapređivanja verskih sloboda, država plaća zdravstveno, penzijsko i invalidsko osiguranje sveštenika, s tim da se sredstva raspodeljuju ravnopravno i srazmerno broju vernika pojedinih denominacija, prema poslednjem popisu stanovništva u Srbiji. Pošto se oko 85 odsto građana Srbije izjašnjava kao pravoslavno, SPC od države dobija najviše narodnih para iz budžeta, a da pritom ni SPC ni bilo koja tradicionalna verska zajednica nisu u sistemu fiskalizacije, poslovanje im je, s blagoslovom države, mahom u domenu sive ekonomije, zaključuje Đenović.

Ceo tekst možete pročitati OVDE.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Србин

    04.11.2016 13:44
    туга
    Tуга је читати овај чланак, а још горе је читати ове коментаре. Ми Срби смо лош народ, а срамота је рећи да смо и крштени. Кад умремо, сви ћемо Богу на истину. И владике и ми обични људи. Неће нас Бог питати за аута владика, већ за наше грехе. По коментарима се примети да је можда само 1 особа прочитала Нови Завет. А ми Срби све знамо и у све смо упућени. Типична наша болест. Гледајмо себе и радимо на себи. Нека нам Господ опрости и да нас све уразуми. П.С.обично неки верник купи владики ауто. Као да ви не би возили таква аута да вам их неко поклони.
  • *-*

    15.05.2016 22:05
    Lopovi
    Oduzeti sva ta vozila, i dati za napustenu decu.
    Oduzeti sva ta vozila, i pomoci sirotinji koja se moze videti gde god da se okrenes.
    Oduzeti sva ta vozila, i urediti bolnice, koje lice na napustene zgrade.
    Oduzeti sva ta vozila, i pomoci samohranim majkama.

    Lopovi samo takvi. Drze se parole:Bog je najpre sebi bradu stvorio.

    I kad god mi se ukaze prilika, posaljem sms-ove, za bolesnu decu, mnogo je humanije. Nego njih slusati, i gledati kakve limuzine i djipove voze.
  • Ima Boga

    15.05.2016 17:42
    Popovi se jednako kažnjavaju od više sile, kao i ostali ljudi.
    Ne bih se ja brinuo za njihove džipove ili kriminalna dela.
    Samo posmatrajte kako završe.
    A i vi, braćo, koji ne verujete, imaćete ostatak života da se uverite da nešto iznad nas postoji.
    Nešto pozitivno, bolje i pametnije od nas.
    Zovite ga kako hoćete, samo ne vređajte bez potrebe.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni na prelazu Šid čekaju oko pet sati

Teretna vozila na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije čekaju oko pet časova, a na Batrovcima i Kelebiji se zadržavaju oko dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).