Poreska tajkunima prašta milionske dugove, a zatvara klozete
Dosadašnja praksa čašćavanja najvećih neplatiša posebno bode u oči u situacijama poput nedavne, kada je Poreska uprava zatvorila toalet na Železničkoj stanici u Beogradu jer je u njemu radio neprijavljen radnik i to bez fiskalne kase. Time su putnici na Železničkoj stanici ostavljeni da se snalaze bez toaleta.
Istovremeno, srpskim tajkunima država je omogućila reprogramiranje i otpis pozamašnih dugova. Tako na primer, vlasnik "Farmakoma" Miroslav Bogićević za porez duguje 666 miliona dinara, vlasnik "Interkomerca" Goran Perčević 143 miliona dinara, vlasnik "Mera investa" Marko Mišković 911 miliona dinara, vlasnik "Zekstre" Dragan Đurić 347 miliona dinara.
Stručnjaci smatraju da ovakva praksa mora da se promeni, i to tako što će prvi na udaru biti najveći dužnici, kojima će biti oduzimana i lična imovina ako njihova firma ne može da vraća dugove.
Konsultant u Mreži za poslovnu podršku kaže za "Blic" da je država povremeno smišljala mere koje nisu imale za cilj naplatu poreza, već da se neplatišama pomogne. "Na zapadu je praksa drugačija. Tamo se ne dozvoljava gomilanje dugova jer se time nanosi šteta radnicima, dobavljačima i državi. Kad vlasnik firme napravi du, automatski počinje da odgovara ličnom imovinom. Njemu se istovremeno zabranjuje da otvori novu firmu. Ako se utvrdi da firma ima veći dug od kapitala, odmah ide u stečaj. A kazne za neizmirivanje poreza su ogromne", kaže Rajić.
Profesor Ekonomskog fakulteta Boško Živković kaže da bi porez prvo naplatio velikim dužnicima. "Njihova dugovanja iritiraju ostale obveznike. Na taj način bi se pokazalo da nema zaštićenih. Ovako se stvara slika da država nekima toleriše dugove", kaže Živković.
Da sve ne funkcioniše kako treba ukazala je i EU, koja je Srbiji jasno stavila do znanja da državna kasa mora da se puni znatno više iz poreskih prihoda. "Standardi EU nalažu da se u državnu kasu 50 odsto prihoda obezbedi od naplate poreza. U Srbiji najveći deo prihoda dolazi iz carinskih prihoda, čak 48 odsto. To ukazuje na to da nije sve preduzeto u borbi protiv sive ekonomije", stoji u izveštaju Evropske komisije.
Podsetimo, bogataši ogromne poreske dugove mogu da otplaćuju pet godina, a ako ih budu plaćali redovno ili ih otplate pre roka, država će im otpisati i kamatu. To im je omogućio najnoviji zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji, koji se po hitnom postupku usvojen u februaru.
Komentari 11
zivan
U Srbiji tajkuni iz senke kreiraju zakonske i uredbe, naravno u svoju korist. Njima je drzzava instrument preko koga realizuju sopstvene interese...
Dabisha
Poštovani moj profesore , ne ''stvara se slika'' već je to gola , notorna činjenica, što bi
vi trebali da znate (pretpostavljam da verovatno i znate). U ovoj našoj državi i te kako
postoje zaštićeni i privilegovani , a o takvim stvarima ne bi trebalo da se priča '' u rukavicama''
kao što to vi radite.
O
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar