Analize u Kragujevcu koštaju do 20.000 dinara, dok su u Beogradu - besplatne.
Laboratorija u Beogradu, u Kliničkom centru Srbije, koja je nedavno počela da radi, sklopila je ugovor sa RFZO, pa su sve analize besplatne. Sa druge strane, laboratorija u Kragujevcu, još 2011. godine dobila je dozvolu za rad, ali analize do sada nisu rađene, pa je tek ove godine ponovo pokrenut program. To je i razlog zašto nemaju ugovor sa RFZO. Kako je za
Blic rečeno u Ministarstvu zdravlja, uskoro se očekuje da Kragujevac potpiše taj ugovor kako bi i tu građani mogli besplatno da dobiju sve analize.
- Imunske bolesti se razvijaju i kod dece i u starijem uzrastu. To su šećerna bolest, reuma, bolesti štitaste žlezde, lupus i druge bolesti koje napadaju sve organe. Mi se bavimo prevencijom. Sve bolesti nastaju zbog gena i zbog faktora spoljašnje sredine. Sada utvrđujemo genetsku predispoziciju dece u najranijem uzrastu, kako bi se štetni faktori eliminisali. Cilj je da se očuva zdravlje i da se deluje preventivno - kaže Nevenka Ilić, specijalista pedijatrije i imunologije u Institutu za javno zdravlje.
- Neko ko ima genetsku predispoziciju, a nije izložen štetnim faktorima, nikada neće oboleti. Zbog toga je važno da roditelji znaju kako da se ponašaju, šta da rade, koju hranu da koriste. Najefikasnija je prevencija do treće godine života, jer ako je dete izloženo štetnim faktorima, postoji velika mogućnost da se razboli ili u pubertetu, ili kasnije, kada odraste - kaže Nevenka Ilić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar