U Srbiji, kako kažu u Ministarstvu pravde, još nisu predviđene slične nadležnosti notara, ali se očekuje da s vremenom do njih dođemo.
- Preporuka Komiteta ministara Saveta Evrope iz 2012. godine predlaže mere za smanjenje opterećenosti sudova koje podrazumevaju da se pojedini poslovi prenose u nadležnost nosilaca javnih ovlašćenja, kao što je odlučivanje o zahtevima o sporazumnom razvodu braka - kaže Nela Kuburović, pomoćnica ministra pravde, ali dodaje da se još ne predviđa ova opcija.
- Zasada će se pratiti efekti primene Zakona o javnom beležništvu i drugih zakona koji regulišu javnobeležničku delatnost, kako bi se na osnovu razultata rada moglo proceniti da li postoji prostor za dalje širenje nadležnosti beležnika. U pojedinim evropskim zemljama već je omogućeno da javno beležništvo obavlja poslove u vezi s porodičnim odnosima, kao što su sporazumni razvod braka i priznanje očinstva - navodi pomoćnica ministra.
Predsednik Javnobeležničke komore Miodrag Đukanović za
Novosti kratko kaže da planovi u oblasti pravosuđa još ne predviđaju prelazak sporazumnih razvoda na notare, ali da će se njihova komora boriti da dobije i tu nadležnost.
U Srbiji se godišnje sklopi između 35.000 i 45.000 brakova, a razvede 7.000 - 10.000 parova. Cena sudskog razvoda kod nas zavisi od toga da li je u pitanju sporazum ili tužba. Kod sporazuma, plaća se samo sudska taksa od oko 6.000 dinara, koja se deli na dva dela. Kod tužbe, plaća se taksa u zavisnosti od vrednosti imovine koja se deli, plus usluge advokata. Ceo spor može trajati godinama, pa cena dostiže i nekoliko desetina, pa i nekoliko stotina hiljada dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
Alavost
A ovde ljudi godinama skupljaju da odvoje i plate taksu državi da ih razvede.
Sudijama, beležnicima ili kome god drugom.
Mnogo je ovde alav javni sektor.
Prodavac magle
Privatnost je najvažnija u svemu!
Privatni izvrštitelji, privatni notari, privatni medijatori.....
Sve se završava privatno i u četiri oka. Samo skupiš dovoljno novaca, I sve završavaš.Šta će ti sud?
SUDIJA
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar