Sa 85 godina mora da dokazuje državljanstvo
Na adresu Jakova Kujundžića su stizala poreska rešenja, ali i pozivi za glasanje i sve svoje obaveze prema državi uredno je izmirio, sve dok nedavno, u 85. godini nije saznao da nije državljanin Srbije.
Da bi ga primila među svoje građane, Srbija mu traži taksu od 17.700 dinara i gomilu dokumentacije kojom bi trebao da dokaže da je ovde rođen, ovde sticao imovinu i plaćao obaveze.
Slučaj Jakova Kujundžića nije usamljen, te se i Policijskoj upravi, ali i zaštitniku građana obraća veći broj ljudi koji su tek kod promene lične karte shvatili da nisu upisani u knjigu državljana. Zbog toga je Zlatko Marosiuk, gradski ombudsman, dao saopštenje u kojem apeluje na građane da ne čekaju poslednji trenutak za zamenu lične karte, a to je kraj ove godine. Takođe primećuje da veliki broj sugrađana ne može da bude upisan u knjigu državljana po mestu porekla zbog toga što im ni roditelji nisu državljani, pa je u tom slučaju taksa 17.700 dinara.
– Pošto su promenjene lične karte, hteli smo da zamenimo i njegovu koju je dobio još 1987. godine kao doživotnu. Onda su nam rekli da on nije upisan u knjigu državljana i da bi to ispravili treba da platimo taksu – objašnjava Milka Kujundžić, supruga Jakovljevog sina Branislava. Iako je Jakov u dobroj fizičkoj kondiciji i pomaže oko gazdinstva, snaja Milka je u porodici "zadužena” da mu pomogne u borbi sa državnom administracijom.
– Pitala sam šta bi bilo da je migrant i da traži državljanstvo i rekli su mi da bi morao da prikupi ista dokumenta i da plati istu taksu. On u ličnoj karti ima upisan i jedinstveni matični broj građana, i dobijao je poziv za glasanje, kao i svaki državljanin. Takođe je upisan i na posebni birački spisak bunjevačke manjine. Sve to nije dovoljno jer je izgleda neko propustio da ga upiše u knjigu državljana, i mi to sada moramo da ispravimo – kaže Milka.
Za to je potrebno da prikupi izvod iz matične knjige rođenih, dokaze iz dveju mesnih zajednica u kojima su njegovi roditelji živeli da ni oni nisu bili upisani u knjigu državljana, ček od penzije, dokaz imovinskog stanja i uverenje o boravku, ispiše kratku biografiju, da potpiše izjavu da Srbiju smatra svojom državom i uplati taksu koja je gotovo dvostruko viša od njegove penzije.
Nova lična karta mu je potrebna da bi i dalje mogao da prima 10.500 dinara poljoprivredne penzije i Jakov kaže da je znao da nije državljanin on bi taj propusti odavno ispravio. Porodica Kujundžić smatra da je nepravedno što zbog nečije administrativne greške oni sada treba da dokazuju da je Jakov svih svojih 85 godina bio građanin Srbije.
– Nekada se lična karta izdavala po zahtevu za obnovu ili zamenu i pri tome se nije tražilo da lice nekom ispravom potvrdi da je državljanin. U nekadašnjoj SFRJ smatralo se da je svako ko je rođen u toj državi i njen državljanin – kaže Žužana Odri Kakonji, rukovodilac za lična stanja građana u gradskoj upravi Subotice. Opširnije o ovoj temi čitajte OVDE.
Komentari 5
ana
Onima sa juga daju sve djzabe sve sem izvrsnih resenja. Da su tamozasli izvrsitelji nista dole ne bi vise imali svoje.
Lalo
Vojvodina Republika
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar