Naše takse za vodu pet puta skuplje od slovenačkih
Trenuto je, kako kažu, srpska tarifa skuplja dva i po puta od hrvatske, a čak pet puta od slovenačke. Visina naknade iznosi 1,375 dinara po litru, odnosno 11,4 evra po kubnom metru, i dvostruko je veća u odnosu na Hrvatsku, na primer, gde ona iznosi četiri evra, dok je u Sloveniji dva evra, a u zemljama EU u proseku dva i po evra.
"Kao udruženje, godinama skrećemo pažnju na te visoke naknade za flaširanu vodu. Kada je cena u pitanju, nismo konkurentni na evropskom tržištu flaširane vode. Srpski proizvođači imaju problem i s plasmanom svoje vode u okruženju, jer ne mogu da budu konkurentni na tamošnjim tržištima", kaže Branka Šerović, predsednik Udruženja proizvođača voda Srbije.
Flaširana voda u Srbiji podleže i višoj stopi poreza na dodatu vrednost od 20 odsto, a nije u nižoj kategoriji oporezivanja, kao što je to u većini zemalja. Kada se tome dodaju i ostala opterećenja lokalnih zajednica i dažbine, uvozna voda sve je konkurentnija i preti da istisne domaću s rafova.
U udruženju proizvođača voda kažu da oni ne beže od plaćanja naknade, ali u razumnom okviru, koji ne ugrožava poslovanje i opstanak proizvodnje, a samim tim ni radnih mesta, posebno u manje razvijenim sredinama u kojima fabrike vode zapošljavaju veliki broj ljudi, poput Aranđelovca, Surdulice, Bujanovca, Trstenika.
Godišnja prodaja mineralne vode u Srbiji je više od 690 miliona litara, koliko je iznosila za 2015. godinu. Kako objašnjavaju u Direkciji za vode pri Ministarstvu poljoprivrede, prihodi od naknada za korišćenje prirodnih bogatstava, pa stoga i naknada za vode, javni su prihod budžeta Republike Srbije.
"Vlada Republike Srbije donela je Uredbu o visini naknada za vode za 2016. godinu i tom uredbom visine naknada za vode u odnosu na 2015. godinu nisu povećane", kažu u Direkciji za vode.
Na pitanje da li će se u narednom periodu smanjiti naknade za korišćenje voda koje plaćaju proizvođači koji mineralnu i prirodnu vodu zahvataju radi flaširanja, u Ministarstvu poljoprivrede ističu da je za to nadležno Ministarstvo finansija.
Komentari 1
ntn
Još kad se tome doda text od pre par dana gde se priznaje da je Smrdija prodala sve izvore pitke vode strancima, jasno se vidi njihov cilj. Žele brzo i besomučno da iscrpe sve prirodne resurse ove zemlje, pa da "odmagle" dalje. Još samo da država "skine gaće" kao rusima za naftu!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar