Spremno protiv bolesti kvrgave kože goveda

Vlada Srbije formirala je Operativni štab za koordinaciju primene mera za sprečavanje, suzbijanje i iskorenjivanje "nodularnog dermatitisa", bolesti kvrgave kože goveda, a nadležne institucije su potpuno spremne da odgovore tom novonastalom izazovu, saopstio je savetnik predsednika Vlade Srbije i predsednik tog staba Dragan Glamočić.
Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, proglasilo je teritorije opština Bujanovac i Bosilegrad zaraženim područijima, a teritoriju Pčinjskog upravnog okruga ugroženim područjem od zarazne bolesti nodularni dermatitis, izjavio je Glamočić.
 
Glamočić je posebno apelovao na vlasnike životinja da sumnjive slučajeve blagovremeno prijave lokalnim veterinarskim stanicama, a u slučaju potvrde bolesti i uništavanja zaraženih životinja, nastala šteta će u najkraćem roku biti nadoknađena iz budžeta Republike Srbije.
 
Primera radi, za uništavanje osam zaraženih goveda na gazdinstvu u opštini Bujanovac, isplaćena je naknada štete u realnom iznosu u roku od dva dana od podnošenja odštetnog zahteva, precizirao je Glamočić.
 
Ključne mere za suzbijanje bolesti su rana identifikacija, zabrana kretanja, sprečavanje ilegalnog transporta životinja i uništavanje zaraženih goveda. Mere se sprovode u skladu sa standardima i preporukama Evropske agencije za bezbednost hrane (EFSA) i Svetske organizacije za zdravlje životinja.
 
Za sprečavanje daljeg širenja virusa, Vlada  Srbije koristiće pomoć EU u vidu stručne pomoći, isporuke dijagnostičkih sredstava i vakcina, naveo je Glamočić.
 
U radu  Operativnog štaba  za koordinaciju primene mera za sprečavanje, suzbijanje i iskorenjivanje nodularnog dermatitis učestvuju predstavnici Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva odbrane, Ministarstva zdravlja, Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Koordinacionog tela Vlade Republike Srbije za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđu, kao i predstavnici fakulteta, naučno istraživačkih institucija i Privredne komore Srbije.
 
Nodularni dermatitis - bolest kvrgave kože je virusno oboljenje isključivo goveda i bivola endemski prisutno u Africi i Srednjem istoku, odakle se 2013. godine proširilo na Tursku, prošle godine na Grčku, a početkom ove godine i na teritoriju Bugarske i Makedonije.
 
Virus se prenosi mehaničkim putem, preko insekata (krpelja, komaraca, muva) i kretanjem/transportom zaraženih životinja i prenosilaca (tzv. vektora). 
 
Bolest se ne prenosi na ljude i nema opasnosti po zdravlje ljudi. Pogađa isključivo goveda i bivole, uginuća su retka ali su moguća kod slabih životinja. U slučaju širenja, ova bolest može izazvati značajnu ekonomsku štetu, zbog uništavanja zaraženih životinja i restriktivnog izvoza mesa i mleka.
 
Važno je istaći da je ova pojava očekivana i da se uticaj klimatskih promena i prenosilaca nije mogao sprečiti. Nadležne institucije su potpuno spremne da odgovore novonastalom izazovu, a realno je očekivati da će ova pojava postati svakodnevnica u Evropi, zakljucio je Glamočić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Veganka

    12.06.2016 08:31
    Ostavite zivotinje na miru!
    https://youtu.be/C89ACdYmWac
  • Denis

    11.06.2016 23:57
    U tekstu ne saznajemo zbog čega je ta bolest toliko opasna jer se navodi da su "uginuća retka". Da li ona ostavlja neke trajne posledice po zdravlje stoke i zbog čega je potrebno "uništavati" zaražena grla? Izjava ministra je neozbiljna jer svaka ozbiljna država uradiće sve da spreči širenje bolesti stoke na njenu teritoriju a ne da čeka da se ta bolest pojavi kao nešto "očekivano". Veoma je problematično čak šarlatanski navoditi "klimatske promene" kao uzrok bilo čega. Ako i postoje nekakve "klimatske promene" one su suviše male da bi bilo šta mogle uzrokovati pogotovo ne npr. širenje tropskih bolesti. Mi i dalje živimo u kontinentalnoj klimi a ne u mediteranskoj ili suptropskoj i nema teorije da se to u dogledno vreme promeni. Srbija i dalje ne može da uzgaja citruse ili masline niti ćemo moći, ministar poljoprivrede bi to trebalo da zna...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija