Srbiji nedostaje 15.000 IT stručnjaka

U Srbiji se godišnje iškoluje oko 1.000 informaciono-tehnoloških stručnjaka, a zemlji u ovom momentu nedostaje oko 15.000 takvih kadrova, rečeno je na okruglom stolu "IT kadrovi - potencijal ili prepreka za razvoj".
Glavna i odgovorna urednica portala "eKapija" Tatjana Ostojić rekla je i da je izvoz Srbije u toj oblasti u prošloj godini dostigao oko 670 miliona evra.
 
Pomoćnik ministra trgovine, turizma i telekomunikacija Sava Savić rekao je da rešavanje nedostatka IT kadrova nije samo izazov sa kojima se Srbija suočava, već i region.
 
- EU ima potrebu da u narednih pet godina angažuje preko milion tih stručnjaka, procene su da će posle 2020, ako nastavimo ovim tempom, nedostajati oko 900.000 IT stručnjaka - rekao je Savić, dodajući da će u budućnosti 90 odsto poslova na tržištu rada zahtevati te veštine kako bi radnici bili konkurentni.
 
Ministarstvo, prema njegovim rečima, sprovodi niz projekata kako bi povećao broj IT stručnjaka u Srbiji, a jedan od njih je informatizacija sistema obrazovanja, gde je cilj da sve škole budu povezane brzim internetom i budu opremljene digitalnim kabinetima i računarima.
 
Jedan od projekata odnosi se i na povećanje broja studenata koji upisuje tehničke fakultete, kroz programe digitalne škole. Kako je rekao, 2013. godine je 242.000 godine studenata pisalo fakultete, od tog broja je 11 odsto upisalo tehničke, računarske, matematičarske smerove, a iste te godine više od 5.000 je završilo neki od tih fakulteta.
 
- Deficit IT stručnjaka u Srbiji je u stvari deficit IT stručnjaka u jednom digitalnom svetu - rekao je Savić, dodajući da Srbija izvozi oko 700 miliona softvera, a u tu cifru ulaze i infromatičke usluge koje naše IT kompanije pružaju širom sveta.
 
Pomoćnica ministra prosvete za srednje obrazovanje i obrazovanje odraslih Snežana Marković rekla je da su deca danas digitalno spremna, ali ne i digitalno kompetentna, zbog čega bi trebalo da se uvedu neke promene u sistem obrazovanja, na primer uvođenje informatike i računarstva kao obaveznog predmeta, o čemu više možete čitati OVDE.
 
Prema njenim rečima, rešenje je i da se u niže razrede uvede algoritamski način razmišljanja, budući da se sada, na primer, gimnazijalci tek sa 17 godina upoznaju sa programiranjem, što je prekasno.
 
- Algoritamski način razmišljanja mora da počne da se razvija ranije - rekla je Marković, koja je navela i da je istraživanje koje je prošle jeseni radjeno medju učenicima osmih razreda pokazalo da 60 odsto njih nije tačno odgovorilo na pitanja iz predmeta informatika i računarstvo i da 50 odsto njih nikada nije upotrebilo računar za učenje. Istovremeno, istraživanje je pokazalo da učenici u tom uzrastu za kompjuterom provode pet sati radnim danima, a sedam sati vikednom.
 
O tome kako Srbija uvozi stručnjake, čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • pera

    15.06.2016 13:02
    ..
    E da u clanku ste zaboravili da kazete da je prosecna pocetna plata 10000000 evra.
  • member

    15.06.2016 12:40
    15000? Hajde ne lupajte...
  • DD

    15.06.2016 12:02
    Nije istinja da svaki oglas za programere trazi 2-3 godine iskustva. Ima mnogo programa gde te firme uzimaju studente sa 3 ili 4 godine i daju ti lepu platu, cak ima ljudi koji to rade i bez fakulteta, bitno je samo da si talentovan i da zelis da radis.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni na prelazu Šid čekaju oko pet sati

Teretna vozila na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije čekaju oko pet časova, a na Batrovcima i Kelebiji se zadržavaju oko dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).