Neizvesna primena testa na korupciju za policajce

Novi Zakon o policiji, koji je stupio na snagu u februaru, predviđa test integriteta, specifično testiranje koje treba da otkrije korupciju u policiji i preventivno deluje, ali je primena ovog testa za sada neizvesna, jer nedostaju jasne procedure, rekao je Saša Đorđević, istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
"Kada je usvojen novi Zakon o policiji test integriteta je uređen na neprecizan način. Nije jasno da li će biti ciljani, odnosno prema policajcima za koje postoje određene sumnje ili nasumičan - na osnovu različitih analiza", navodi Đorđević prvu dilemu u vezi ovog testa.
 
On objašnjava da u inostranoj praksi postoje razni primeri. Najuređeniji sistem ima Australija, gde se test integriteta sprovodi ciljano, kako bi se izbegle zloupotrebe. S druge strane, njujorška policija sprovodi nasumično testiranje i pored preporuka Komisije za borbu protiv korupcije da se takva provera manje praktikuje, jer policajce dovodi u klopku i negativno utiče na moral.
 
Ciljani test integriteta sprovodi se nad onim policajcima za koje postoje informacije ili se sumnja da čine krivično delo korupcije. Saša Đorđević kao primer navodi saobraćajnog policajca za kog postoje informacije da traži mito od vozača koji su prekoračili brzinu ili učinili neki drugi saobraćajni prekršaj. MUP tada šalje inspektora Unutrašnje kontrole koji namerno čini prekršaj kako bi ga taj saobraćajac zaustavio.
 
Đorđević napominje da je u inostranstvu jasno zakonski regulisano da inspektor na tajnom zadatku ne sme da podstiče testiranog policajca na činjenje krivičnog dela. Na primer, ne sme da mu nudi mito. On ističe da kod nas to nije slučaj jer u Zakonu o policiji postoji samo jedan stav u jednom članu koji daje opštu definiciju šta je test integiteta. Ostalo treba da bude regulisano podzakonskim aktom koji donosi ministar unutrašnjih poslova, a tu leži mogućnost zloupotrebe, upozorava Đorđević.
 
"Postoji mogućnost zloupotrebe jer je test integriteta klopka za policijske službenike. Pitanje je da li će se uvući u klopku ili ne. Postoji i mogućnost da se test koristi za unutrašnje razmirice u MUP-u, da se neki ljudi uvuku u neprijatne situacije i proveravaju, iako ne postoje informacije da su uključeni u koruptivne radnje", objašnjava Đorđević moguće negativne posledice testa integriteta u slučajevima kada je on nasumičan.
 
Ističe da u zakonu ne piše ni ko će inicirati testiranje, odobravati ga, kontrolisati i sprovoditi. Zakon nije regulisao ni posledice testiranja, odnosno ako policajac "padne". I to treba da reši podzakonski akt.
 
Istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku rekao je za N1 da se korupcija u policiji smanjila u svim zemljama koje primenjuju test integriteta. Međutim, u Srbiji ne samo da se i dalje čeka na njegovu primenu već se pripadnicima MUP-a nije objasnilo kada, kako i zašto će se on upotrebljavati.
 
Prema poslednjem istraživanju misije Oebsa u Srbiji, koje je rađeno za potrebe MUP-a, samo tri odsto građana veruje da ne postoji korupcija u policiji. Kao najkorumpiraniji doživljavaju se pripadnici saobraćajne i granične policije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Za terapeuta

    18.06.2016 14:44
    Na testu nema, a inače...
    Nije lako biti pošten!
    (Mislim daje ovo tačan citat iz filma "Kum".)
  • Poligraf

    18.06.2016 14:26
    Nisu za nas "rešenja "uređenih zemalja.Mi ćemo procedure ostaviti nedorečene, tumačitiionda Lešiti policajce koje želimo da oblatimo, uništimo ili da ih se rešimo. Korumperima dlaka sa glave neće faliti.
    Zloupotreba poligrafa je poslednji primer besčašča u policiji.
  • POŠTENJAČINA

    18.06.2016 14:08
    Kod mene je izvesno
    Ja mito ne uzimam, pa me slobodno testirajte i nudite mi sve i svašta.Odbiću, kao i uvek do sada.
    Ko UVEK odbija nepristojnu ponudu nema čega da se plaši.....Testirajte me slobodno.....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija