Zbog čega živimo pet godina kraće nego građani Evropske unije?

Od svih para koje se sliju u kasu Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, za lekove je namenjeno manje od četvrtine.
Ubedljivo najveći deo "pojedu" plate zaposlenih u zdravstvu, a slede troškovi za struju, grejanje zdravstvenih ustanova, troškovi nadoknade bolovanja i drugi izdaci. Prema podacima RFZO, u 2015. godini učešće lekova u strukturi rashoda bilo je 22,37 odsto. Na listi lekova koje se izdaju na recept trenutno su 1.244 različita leka, od čega su 926 generički lekovi – medikamenti, kojima je istekla patentna zaštita, zbog čega su i daleko jeftiniji od inovativnih, najsavremenijih terapija.
 
Nedostatak savremenih terapija, uz visok stepen korupcije, velika neefikasnost zdravstvenog sistema i činjenica da pacijenti za lečenje moraju da izdvoje dodatni novac iz svog džepa, za analitički tim londonskog magazina "Ekonomist" bili su ključni razlozi da stanje zdravstvenog sistema Srbije oceni kao – kritično. U studiji objavljenoj 30. juna, kao izvori navode se Svetska zdravstvena organizacija, Svetska banka za obnovu i razvoj, predstavnici NVO i udruženja pacijenata iz Srbije, intervjui sa korisnicima zdravstvenih usluga...
 
Analitičari "Ekonomista" su naveli i da su ishodi lečenja u Srbiji relativno loši, a da je očekivani životni vek više od pet godina kraći nego u Evropskoj uniji, dovodeći to u vezu upravo sa nedostatkom savremenih terapija. Prema pisanju lista "Ekonomist", od 2010. do 2013. Bugarska je na pozitivnu listu stavila 44 inovativna leka, a Hrvatska 27, dok je Srbija uvrstila samo jedan.
 
Istina, analitičari britanskog magazina nisu ažurirali podatke o procentu novca koji se izdvaja za lekove, pa je navedeno da iz kase RFZO za tu namenu odlazi 18 procenata, a taj postotak u 2015. godini iznosio je 22,37 odsto. 
 
List "Ekonomist" je, upoređujući zdravstvenu potrošnju i zdravstvene ishode u 166 zemalja zaključio da Srbija na lekove troši svega 85 evra po glavi stanovnika, što je skoro 3,5 puta manje od proseka u Evropskoj uniji, a znatno manje i od okolnih zemalja. Već u Bugarskoj na lekove se troši 117 evra po glavi stanovnika, a u Sloveniji čak 246 evra. Srbija je rangirana lošije od Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Slovenije.
 
Upravo zato su sa velikom pažnjom dočekani izveštaji o tome koliko su novca 17 velikih farmaceutskih kompanija koje posluju u Srbiji i proizvode najsavremeniju terapiju "ubrizgale" u zdravstvo Srbije, kroz donacije u opremi i lekovima, kao i za finansiranje kliničkih istraživanja i razvoj. Nažalost, inicijativi da se transparentno prikaže svaki dinar uložen u zdravstvo, bilo u ustanove bilo u ljude, nisu se pridružuili proizvođači generičkih lekova, koji su daleko pristuniji na našem tržištu. Prema podacima RFZO, 558 različitih proizvođača zastupljeno je svojim proizvodima na pozitivnoj listi lekova. Dakle, 541 nije prikazao novac koji je namenio zdravstvenim ustanovama i pojedinim lekarima.
 
S posebnom pažnjom očekivalo se da ovakav izveštaj, koji se prvi put prezentuje za Srbiju, rasvetli i koliko proizvođači lekova ulažu u lekare, kroz pokrivanje troškova njihovog učešća na medicinskim kongresima i za honorare. Upliv tog i takvog novca doživljava se kao svojevrsni vid korupcije, što je bolest srpskog zdravstva koja je posebno apostrofirana u analizi "Ekonomista".
 
Više o ovoj temi pročitajte u današnjoj Politici.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • DonJuan

    05.07.2016 15:17
    Zbog lepog i bezbriznog zivota...
  • Sale

    05.07.2016 15:14
    Ne kaze i misli ko sta hoce ali bas ta EU je kumovala nasem raspadu i ratovima i u medjuvremenu nas je ekonomski pokorila. Zasto zive duze - jer je ovde propast...
  • Shimmy

    05.07.2016 14:17
    sta reci, koju posluku porati.
    Sve je to zbog toga sto radimo na verske praznike...
    :)

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Savo Manojlović: Brnabić povredila Ustav

Lider pokreta Kreni-Promeni Savo Manojlović tvrdi da je predsednica skupštine Ana Brnabić izvršila odbijanjem da u skupštinsku proceduru stavi narodnu inicijativu od 36.000 potpisa "povredila Ustav".