Oko 3.500 osmaka nije tražilo da se upiše u srednju školu

Oko 3.500 osmaka nije tražilo da se upiše u srednje škole, njih devedesetak ostalo je još neraspoređeno, a skoro 900 njih polagaće završni ispit u avgustu, izjavila je pomoćnica ministra prosvete Snežana Marković.
"Za neke ne znamo zašto nisu tražili da se upišu, neki su odustali, otišli u inostranstvo, neki su upisali privatne škole", rekla je Marković na RTS-u i dodala da se po prvoj želji upisalo dve trećine dece.
 
Njih 82 odsto upisalo je jednu od prve tri želje, što smatra dobrom statistikom, jer "deca su realno procenila svoje želje i mogućnosti", dok je trogodišnje škole ove godine upisalo oko 2.400 učenika više nego prošle godine.
 
Najtraženija su postala zanimanja iz oblasti informacionih tehnologija, te tehničke škole u tom domenu postaju sve popularnije, kaže pomoćnica ministra i dodaje da je veliko interesovanje i za medicinsku školu, ali ne baš i za gimnaziju.
 
"Ekonomske škole blago opadaju i interesovanje za njih je negde sa gimnazijama, niže od ovih. Pretpostavljamo da je to zato što sa medicinom i informacionim tehnologijama može brže do posla da se dođe, a ostavlja i mogućnost studiranja", rekla je Marković.
 
Govoreći o školama za koje nema mnogo interesovanja, kao i o odeljenjima gde je broj učenika manji od neophodnog, Marković je rekla da neraspoređeni učenici iz drugog kruga, zatim učenici koji će polagati završni ispit u avgustu, imaju mogućnost da se upišu u ta nepopunjena odeljenja.
 
"Tamo gde ima 2-3, pet učenika, gde nije moguće organizovati odeljenje, u saradnji sa roditeljima i učenicima, formiraće se odeljenja sa zakonskim minimumom, gde će biti moguće držati nastavu. Uvek se do sada nalazilo rešenje da ta deca upišu nešto što mogu i što bi volela", rekla je Marković.
 
Ona je naglasila da njeno ministarstvo već tri godine ne izdaje upute za premeštaj: "Apelujem na sve roditelje koji podnose zahteve Ministarstvu prosvete za premeštaj, da takve upute Ministarstvo već tri godine ne izdaje. Bilo kakva promena škole moguća je samo ako u nekoj školi postoji slobodno mesto, to radi direktor nakon 1. septembra i nema potrebe slati zahtev Ministarstvu, jer takva zakonska mogućnost i ne postoji".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mama

    10.07.2016 09:46
    Terješkova
    Istina je. Osim lekarskog plaća se i upisnina u iznosu od 2.500,00- 3.000,00 dinara. Škole je zovu dobrovoljna donacija.
  • Terješkova

    09.07.2016 21:19
    Da li je istina da za upis u srednju školu treba lekarsko uverenje koje se naplaćuje oko 2500 hiljade po đaku?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija