Od 200 inovativnih lekova u EU, građanima Srbije dostupan samo jedan
Iako je bilo najava da će posle višegodišnje pauze inovativni medikamenti ove godine biti ubačeni na tzv. pozitivnu listu, čime bi se omogućilo njihovo izdavanje o trošku osiguranja, Republički fond, Ministarstvo zdravlja i predstavnici farmaceutskih kompanija još nisu našli kompromisno rešenje. Modeli koje država nudi za farmaceute su, kažu, neprihvatljivi, pa se još ne zna kada će pozitivna lista biti proširena novim farmakološkim formulama.
Doktor Bojan Trkulja, direktor Udruženja INOVIA, za "Novosti" kaže da su inovativne farmaceutske kompanije u Srbiji podnele više od 180 zahteva za stavljanje novih lekova na pozitivnu listu, i platile sve takse koje ta procedura predviđa. Međutim, još nije dogovoren model, prihvatljiv za državu i za proizvođače, po kojem bi ti lekovi mogli da dobiju status medikamenata koje "pokriva" zdravstveno osiguranje.
Među 180 inovativnih medikamenata nalaze se lekovi za hepatitis C, mijelofibrozu, antitrombociti za infarkt miokarda, za lečenje melanoma, terapija za psorijazu, rak jajnika, novi antidijabetici...
"Nama su ponuđena dva modela, oba, nažalost - neprihvatljiva, i to iz dva razloga: zato što ne tretiraju na jednakim osnovama obe potpisnice, i drugo, još važnije, što ne postoje objektivni kriterijumi na osnovu kojih će se odlučivati o tome koji inovativni lekovi bi na listu ušli kroz posebne ugovore, a koji bez njih. Usled višegodišnjeg izostanka obnavljanja naše liste inovativnim lekovima, došli smo u situaciju da RFZO očekuje sklapanje posebnih ugovora čak i za one inovativne lekove koji su se uveliko dokazali na evropskom tržištu. Takvi ugovori, u evropskoj praksi, sklapaju se, međutim, samo u onim slučajevima kada postoji relativna nepoznanica o efektima i troškovima novih terapija", kaže Trkulja.
Poslednji put inovativan lek, prema informacijama iz RFZO, stavljen je na pozitivnu listu početkom 2014. godine, i to na listu A, za lečenje HIV. Na listu C, na kojoj su lekovi sa posebnim režimom izdavanja, inovativni medikamenti nisu uključivani od kraja 2012. godine.
Po činjenici da je pacijentima ovde dostupan samo jedan inovativni lek registrovan u poslednjih pet i po godina, zaostajemo ne samo za zemljama kao što su Hrvatska, Slovenija, Mađarska, Bugarska ili Rumunija, već i za Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom i Albanijom, objašnjava dr Trkulja.
Opšrinije o ovoj temi možete pročitati OVDE.
Nedostupnost inovativnih lekova u Srbiji samo je jedan od razloga zašto nam je zdravstvo na dnu, a o opširnije o tome možete pročitati OVDE.
Komentari 4
Smrdija
Zivan
Kaja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar