Aleksa je tokom 2010. godine trpeo višemesečno maltretiranje - tukli su ga, pretili - što je dovelo do njegovog samoubistva. Prekršajni sud kaznio je školu sa maksimalnih 500.000 dinara, a tadašnju direktorku Suzanu Popović Ickovski sa 50.000, "zbog propuštanja dužnog nadzora i nepreduzimanja propisanih mera u slučajevima nasilja nad učenicima".
Aleksini roditelji Bojan i Dragana Janković godinama kasnije su vodili borbu za sprečavanje vršnjačkog nasilja, a jedan od načina bila je i krivična prijava protiv odgovornih u školi. U međuvremenu su upozoravali da niko od odgovornih nije snosio posledice i da su neki u međuvremenu i napredovali u karijeri.
Sud je odbio krivičnu prijavu, jer je školi već suđeno po prekršajnoj. Ipak, kako za "Nedeljnik" kaže Bojan Janković, Viši sud u Nišu doneo je presudu da škola mora da plati odštetu od 1,5 miliona dinara, na osnovu odštetnog zahteva, a kazna sa sudskim troškovima dostiže skoro dva miliona.
"To je bio naš cilj, jer više nismo imali drugih načina. Sada želimo da vidimo kako će ovo da zataškaju. Uspeli su da zataškaju presude od 500 hiljada dinara, a to je novac koji dolazi iz budžeta, to su platili građani Srbije. Sada je veća cifra, možda ovo neće moći da zataškaju. Možda će neko sada da pokrene pitanje odgovornosti ljudi koji vode naše škole", navodi Janković.
To, kaže, jedino daje smisao njihovoj borbi, da se ovakvi slučajevi više ne ponavljaju.
"Videćemo kome je taj novac najpotrebniji i kome ćemo proslediti. Sačekaćemo apelaciju, pa ćemo posle odlučiti. Samo tako sve ovo ima neki smisao", kaže Bojan Janković.
Škola je uložila žalbu na ovu presudu koja nije pravosnažna.
Podsećamo da je ovaj slučaj pokrenuo akciju za usvajanje Aleksinog zakona - zakona protiv vršnjačkog nasilja. Zakon još nije donet, zbog čega Udruženje građana "2 minuta tišine" već mesecima organizuje proteste.
Novosađanin Vladimir Jovanović, predstavnik udruženja "Dva minuta tišine" krajem juna je starim putem pešačio od Novog Sada do Beograda 80km, sa zahtevom da se usvoji "Aleksin zakon". Više o njegovom potezu možete pročitati
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Jasmina
Boba
Nislija
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar