Milioni odlaze na komisije i radna tela koja niko ne kontroliše

Stotine miliona dinara poreskih obveznika troši se na plaćanje komisija u javnom sektoru bez jasnih kriterijuma i bez kontrole njihovog rada, izjavio je danas predsednik Državne revizorske institucije (DRI) Radoslav Sretenović, predstavljajući treći Izveštaj o reviziji svrsishodnosti poslovanja koju je sprovela ova institucija.

Sretenović je rekao da su upitnike poslali na adrese 191 korisnika javnih sredstava.

Prema njegovim rečima, tokom 2014. godine formirano je ukupno 6.860 komisija i drugih stalnih i privremenih radnih tela. Članovima 2.610 komisija isplaćena je naknada u toj godini u ukupnom iznosu od 904,6 miliona dinara.

Najveći iznos naknada u 2014. godini isplaćen je u lokalnim samoupravama, i to oko 507 miliiona dinara, dok je u ministarstvima isplaćeno oko 304 miliona dinara. U 2014. godini je kod 191 korisinika javnih sredstava 47.829 osoba bilo član neke komisije, dok je njih 16.850 primilo naknadu za rad u komisiji.

Prosečno je po članu komisije u 2014. godini isplaćeno 53.683 dinara. Ukupno je održano 27.558 sednica, a prosečno je za svaku sednicu isplaćeno 47.481 dinar.

Najveći broj komisija čiji članovi primaju naknadu formirano je u 145 lokalnih samouprava, i to 2.437, u kojima je pravo na naknadu imalo 14.919 članova, dok je kod 16 ministarstava u 2014. godini naknadu primilo 1.198 članova u 136 komisija.

On je rekao da se najveći broj opština i gradova, koje su izdvojile više od pet miliona dinara u 2014. godini za ove potrebe, nalazi u Vojvodini.

Sretenović je dodao da je u jugoistočnoj i zapadnoj Srbiji najveći broj opština i gradova za ove potrebe izdvojilo do milion dinara, dok je, na primer, u opštini Merošina za te potrebe izdvojeno više od 10 miliona dinara.

U izveštaju se navodi da je manje od dva odsto korisnika javnih sredstava u 2014. godini izdvojilo skoro milijardu dinara za komisije. On je rekao da je uočeno da subjekti revizije ne vode jedinstvene i sveobuhvatne evidencije o komisijama, osnivači u velikoj meri nisu definisali rok završetka posla i način izveštavanja, a u nekim slučajevima nisu definisani ni ciljevi i zadaci.

Rukovodioci organa koriste diskreciono pravo u određivanju naknada, što dovodi do velikih razlika u načinu obračuna i visini naknada. Državna revizorska institucija predložila je Vladi Srbije da u javnom sektoru utvrdi i preispita broj stalnih radnih tela, broj članova, pravo na naknadu i da normativno uredi tu oblast.

Na pitanje novinara zbog čega nije podneta nijedna krivična prijava iako su ranije utvrđene brojne nepravilnosti u poslovanju "Srbijagasa", Sretenović je odgovorio da je ono što je bilo u nadležnosti DRI urađeno.

Sretenović je naveo da su sve što su imali obelodanili u izveštaju. On je rekao da na njega niko nije vršio pritisak da se ne podnesu krivične prijave protiv "Srbijagasa", ali je dodao da su u postupku revizije nadležnom tužilaštvu u Novom Sadu podneli informacije o zloupotrebi sredstava u "Srbijagasu".

Vrhovni državni revizor Svetlana Toma Anokić je rekla da, na primer, od 2006. godine u Generalnom sekretarijatu Vlade postoji komisija za izradi Građanskog zakonika čiji članovi dobijaju mesečne naknade, i za te potrebe je do sada izdvojeno 134 miliona dinara, a zakonik nije urađen.

Anokić je dodala da su plate zaposlenih u unutrašnjosti manje nego, na primer, u Beogradu, i da je isplata za rad u ovakvim komisijama način da predsednici lokalnih samouprava nekim ljudima koji su stručni za obavljanje određenih poslova na neki način kompenzuju razliku u plati koju bi dobili u drugim opštinama.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • coveci

    14.07.2016 08:05
    vredni
    si namestav "korist",ali tako je ki blize na valov ape
  • Zivan

    14.07.2016 07:49
    To je odavno tehnika kojima se budjetski novac usmerava ljudima bliskim strankama na vlasti, a formalno clanovima raznih komisija, od kojih vecinu biraju( imenuju) upravo iste te stranke.
  • Kaligula

    14.07.2016 03:09
    Lokalni kupleraji, sta ocekivati. To naviklo da krade i drpa. To treba na bandere...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni na prelazu Šid čekaju oko pet sati

Teretna vozila na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije čekaju oko pet časova, a na Batrovcima i Kelebiji se zadržavaju oko dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).