Srpske firme nemaju nijednog radnika, a zgrću milijarde
Godinama unazad u srpskoj privredi posluje oko 25.000 preduzeća koja nekako opstaju bez zaposlenih, pišu "Novosti". Makar onih zvanično prijavljenih. Godinu ranije, 2014. bilo ih je 26.241. Sumnjive su one koje uspeju da obrnu milione.
Podaci za 2015. godinu pokazuju da su one koje su poslovale pozitivno ostvarile profit od nepunih 14 milijardi dinara, što je desetina ukupne dobiti srpske privrede. One u "minusu" nazidale su gubitak od oko 11 milijardi dinara.
"Nisu sve firme bez radnika sumnjive, ali jesu one koje zarađuju velike iznose", kaže Snežana Mitrović iz Saveza računovođa Srbije. "To je uvek signal za sivu ekonomiju", dodaje ona.
Dok je četvrtina i više firmi bez radnika, u Srbiji je istovremeno i četvrtina preduzeća kojima ozbiljno preti stečaj. To su sve one čiji su gubici veći od njihovog kapitala. Preduzeća bez radnika bi upravo mogla, nekima od njih, da budu - odstupnica.
"Sasvim je uobičajeno da kompanija izdvoji firmu koja će se baviti projektovanjem ili konsaltingom. Za to zaista i ne mora da uposli stalno zaposlenog već stručnjake po ugovru i uredno plaća poreze", objašnjava Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku. "To je sve u redu i sve po zakonu. Istina je da se time što posluju preduzeća za koja osnivač ne garantuje imovinom, pa su praktično i bez odgovornosti, stvara prostor za mahinacije. Znači neko može da ima firmu u dugovima i preti mu stečaj. Može da osnuje preduzeće bez zaposlenih i preko njega da nastavi da radi, ukoliko mu ovo glavno bankrotira", ističe on.
Stah od stečaja, međutim, sve je prisutniji i među firmama bez radnika. Iznos gubitaka koji premašuju kapital preduzeća u 2014. je iznosio 384,3 milijarde dinara, a lane - skoro 430 milijardi dinara, što je oko 12 odsto više.
Preduzeća bez radnika se sve više zadužuju. Dugoročne obaveze su im lane porasle za oko 32 milijarde dinara i dostigle 276 milijardi dinara. Sve su "teže" i kratkoročne obaveze - nepunih 900 milijardi dinara. To je oko 96 milijardi dinara više nego u 2014. godini.
Podsetimo, od juna je na sajtu APR dostupna lista loših direktora, koji su svojim poslovanjem uništili preduzeća, prevarili partnere ili zaposlene. Samo u periodu od 2018. do 2014. godine takozvane fiktivne firme, često bez i jednog zaposlenog, oštetile su više od 19.500 preduzeća i preduzetnika.
Komentari 1
Korupcija sa K!
Ispričao bi vam moj slučaj, lažne firme koju je neko otvorio na mojoj adresi, sa lažnom ličnom kartom iz Zemuna.
Ono što je najinteresantnije, upozoren sam od inspektora MUP-a, jer nemaju elemente da uhapse osobu iz Poreske, koja je za evre prodala PIB toj firmi.
Inače, kao i mnogi, ne bih imao pojma da je to urađeno.
Takođe, iako su i u APR-u upozoreni da se radi o lažnoj firmi, iako su u Poreskoj upozoreni da se radi o lažnoj firmi, niko nije hteo da reaguje.
Doduše, u Poreskoj su pomerili adresu nekoliko brojeva sa mene.
Upozorio sam komšije da je firma sada na njima.
Hvala inspektoru MUP-a!
Siroti oni, imaju dosije, a ne smeju ništa da urade.
E, divne li države, buduće članice EU...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar