U Srbiji sve manje žena doji

Broj žena u Srbiji koje u prvih šest meseci posle porođaja svoje bebe hrane isključivo dojenjem u poslednjih pet godina pao je sa 15 na 13,7 odsto.

Tek svaka sedma majka hrani bebu samo svojim mlekom, a nešto manje od polovine porodilja doji svoju bebu uz dodatak formula, rezultati su istraživanja Unicefa za proteklu godinu.

Blagodeti koje od dojenja imaju i mama i beba ništa ne može da zameni, ali poražavajuća činjenica je da i pored toga veoma mali broj žena u Srbiji to i čini.

Koliki značaj dojenje ima za bebu govori i to što Američka akademija za pedijatriju preporučuje da majčino mleko treba da bude osnovna hrana deci do kraja prve godine života, pa i nakon toga, dok Svetska zdravstvena organizacija savetuje majkama da doje decu do kraja druge godine, pa i posle toga.

Estetika kao prepreka

Zašto onda tako malo žena u Srbiji doji? Najveći razlog, prema rečima psihoterapeuta Zorana Milivojevića, jeste estetski. Pored raznih predrasuda, manjka informacija, ovo je, nažalost, najveća prepreka kod mladih majki da svojoj bebi pruže najbolju osnovu za dalji život.

"Prisutan je strah da će žlezda, to jest dojka, da hipertrofira i da se kasnije opusti. A jedan od imperativa kod žena u Srbiji, kao i svuda, jeste da budu lepe i privlačne. Treba nakon porođaja srediti i stomak, vratiti staru kilažu...", priča dr Milivojević.

On dodaje i da te žene imaju jasan stav i namerno ne žele da doje, a svemu tome doprinosi i agresivna kampanja kompanija da je dohrana skoro ista kao majčino mleko.

"S druge strane, tu su i one žene koje imaju nesvesni otpor prema dojenju. One svesno žele, ali istovremeno nesvesno i ne žele da doje, pa se sve zakomplikuje, dojke se upale, nestane im mleko...", kaže Milivojević.

Dojenje važno za imunitet

Prema rečima lekarke opšte prakse, dr Nevenke Dimitrijević, priroda je sve uredila tako da majčino mleko sadrži sve gradivne materije u potrebnom odnosu (ugljene hidrate, masti, belančevine, minerale i vodu), koje su bebi neophodne za rast i pravilan razvoj.

"Pored toga, sisanjem se obezbeđuje prisustvo pasivnog imuniteta na neke bolesti koje je majka preležala, a beba razvija i emocionalni odnos bliskosti sa majkom", kaže dr Dimitrijević.

Ipak, najznačajnija praktična prednost dojenja jeste činjenica da se dete hrani direktno sa izvora, pa su tako ispunjeni osnovni higijenski uslovi pri ishrani.

Opširnije o ovoj temi možete pročitati na sajtu Blica.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @ jadno

    18.07.2016 14:47
    grudi propadaju u trudnoci, dojenje sa tim nema veze, tako da je Vas komentar jadan i bedan
  • Takođe

    18.07.2016 09:27
    Da, ali u Srbiji sve više žena ima pse i vodi ih kod frizera.
    Ispostavilo se da deca nisu rentabilna.
  • Observer

    18.07.2016 08:43
    Rezultanta
    Sve je to rezultanta opšteg "Napretka" civilizacije. Poenta je u tome što rađaju sve manji broj dece. Moja baba je rodila trinaestoro dece, moja majka troje, moja žena dvoje, a snajka se misli još.... Podržavam, svakako prirodni način ishrane beba, kad god je to moguće.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija