Od jeseni bebe u porodilištima dobijaju nanogice, a majke narukvice

Budućim majkama će se već pri ulasku u porodilište stavljati gumena identifikaciona narukvica.

Nakon porođaja, beba dobija nanogicu, koja se odmah uparuje sa narukvicom majke. Ovako će ukratko izgledati novi sistem zaštite u porodilištima od otmica i zamena beba, koji će na jesen prvo početi da se primenjuje u beogradskim porodilištima. U porodilištima će biti postavljeni senzori koji će omogućiti da se tačno zna u kom delu objekta je smeštena beba.

"Od momenta kada su uparene narukvica i nanogica majke i bebe, prati se ko novorođenče uzima i gde da nosi. Medicinske sestre i babice, koje će biti zadužene za bebe, nosiće posebne bedževe i biće deo celog sistema. Ukoliko neko drugi uzme bebu, softver će to prepoznati. Tada se automatski aktivira alarm, zatvaraju se ulazna vrata bolnice, a liftovi se blokiraju. Isti postupak važiće i ako neko pokuša da nasilno preseče traku ili je skine", kaže Mirko Mandić iz kompanije "Salmont" koja je zastupnik izraelskog priozvođača bezbednosne opreme.

Ovakav sistem bezbednosti, nazvan "Baby match" postoji u više od 600 klinika u Evropi i Americi, a Srbija će biti jedina u regionu koja će ga uvesti.

Da ne bi došlo do zamene beba, primenjivaće se još jedna provera prilikom otpusta iz porodilišta.

"Na narukvici koju nosi majka postoji dugme, koje kada se pritisne, automatski se uparuje sa bebinom nanogicom. Ukoliko se na narukvici upali zeleno svetlo, znači da je sve u redu, ali ukoliko se upali crveno, znak je da se radi o tuđoj bebi", objašnjava Mandić.

U Ministarstvu zdravlja za "Blic" kažu da su dali punu podršku realizaciji pilot projekta prepoznavši u njemu mogućnost da se dodatno poveća bezbednost novorođenčadi i porodilja.

"Saglasili smo se da se pilot projekat sprovede u dva beogradska porodilišta, kompanija "Salmont" se obavezala da će sama naći način da finansira ovaj projekat, a nakon tri do šest meseci primene ovog sistema, a na osnovu utiska zaposlenih i porodilja, kao i na osnovu mišljenja struke biće doneta konačna odluka o primeni sistema u svim porodilištima Srbije", navode iz Ministarstva.

Podsetimo da u novosadskom porodilištu za sada nije planirano uvođenje nekog od modernijih sistema za identifikaciju porodilja i beba.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Žig

    18.07.2016 16:42
    Hapšenje od rođenja.
    A posle će nanogice zameniti čipovanje.
    Kao deo navikavanja ljudi na žig.
    Živi bili...
  • ana

    18.07.2016 16:35
    Zena se uhvatila za kamen ipod Dunava i drzala čvrsto da se udavi tako su je našli DA NE SMETA sinovoj zeni koja je rodila tudje dete kao sinovio. Ceo grad to zna samo on ne zna i kći.
  • ana

    18.07.2016 16:31
    zasto minus dnk analizom se dokazuje ocintvo . Po meni je zlocin da se deca prevode u tudju. Istina je osnov za opstanak nekog drustva. Istina kakkagod da je mora da bude na prvom mestu.Bilo bi tu svega narode.Plus kada bi u bazi dnk postojao podatak lakse bi hvatali zlocince.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni na prelazu Šid čekaju oko pet sati

Teretna vozila na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije čekaju oko pet časova, a na Batrovcima i Kelebiji se zadržavaju oko dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).