Međutim, zdravstvena ustanova ne snosi odgovornost ukoliko građanima nestane nešto.
Slična situacija snašla je i 32-godišnju D. I. iz Požarevca dok je čekala intervenciju. Ona je izašla da potraži medicinsku sestru, a kada se vratila u sobu shvatila je da su joj nestali mobilni telefon i novčanik. Krađa je prijavljena, ali kradljivac nikad nije pronađen.
"Morao je suprug da dođe da mi donese novac. A najgore je bilo što sam sve dokumente morala ponovo da vadim", dodaje je D. I.
Dužnost zdravstvenih ustanova je da prijave krađu i pozovu policiju da obavi uviđaj, ali u najvećem broju slučajeva lopovi nikad ne budu otkriveni. Direktor Kliničko-bolničkog centra "Zemun" Dragoš Stojanović ističe da ustanove imaju velikih problema sa krađama, te da na meti nisu samo pacijenti.
"Najčešće nestaju mobilni telefoni, novčanici, tašne, neseseri, nakit. Nisu samo pacijenti meta lopova, već i medicinske sestre. Lopov se nonšalantno prošeta kroz hodnike, uđe u sestrinsku sobu navodno da pita nešto i ako vidi da nema nikoga odnese sve što nađe. Krađe prijavljujemo policiji, ali džabe. Imamo obezbeđenje na ulasku u glavnu zgradu, ali je teško kontrolisati ko ulazi i izlazi jer imamo deset objekata", objašnjava Stojanović.
Među lopovima je veoma popularan inventar u toaletima, pa su tako u Zemunskoj bolnici nedavno odneli slavinu. Kako je ostala da curi voda, imali su i poplavu. Sijalice, sapuni, toalet papiri su stinice koje se iznesu u torbama, a da niko ne primeti. Ali, koliko god to delovalo čudno, i mnogo krupnije stvari se odnose iz toaleta.
Tek što je nedavno u Domu zdravlja "Stari grad" završeno renoviranje toaleta, iz njih je neko iščupao i odneo sve što je moglo da se ponese.
"Nestaju vodokotlići, ve-ce daske, dozeri za sapun, držači za papir. Ali, ne dešava se često da neko pokrade pacijenta. Sećam se kada je pokradena jedna žena na fizikalnoj terapiji, pa smo lopova jurili trčeći po stepenicama da ga uhvatimo", kaže direktorka DZ "Stari grad" Vesna Janjušević.
U zvezdarskom domu zdravlja baloni sa vodom za piće gotovo ne mogu da opstanu, a jednom se dogodilo da nestane ceo aparat. Kako je za "Politiku" rekla direktorka DZ "Zvezdara" Dragana Trifunović-Balanović nestaju čak i velike saksije sa cvećem i drveća limuna.
"Pokušali smo da rekonstruišemo odnošenje ve-ce šolja i vodokotlića, ali nismo uspeli da otkrijemo. Bilo je primedbi zašto nemamo čiviluk u čekaonici. I da ga postavimo, mi ne možemo da garantujemo da će pacijent tu naći svoje stvari kada izađe iz ordinacije. Nemoguće je da se sve drži pod kontrolom jer imamo malo zaposlenih. Ranije smo imali obezbeđenje, ali nismo mogli više da ga finansiramo. Sada samo noću imamo čuvara. Stavili smo kamere da bismo mogli da pratimo šta se dešava u domu zdravlja", dodaje Trifunović-Balanović.
Pre dve godine u DZ "Palilula" su televizor, pet kompjutera i dva inhalatora bili plen nepoznatih počinilaca. I drugi objekti ovog doma zdravlja, na Kotežu i Padinskoj Skeli, bili su opljačkani, kada su lopovi ukrali klima uređaje, deo grejača i lavabo. Takođe, dešava se da osoblje u zdravstvenim ustanovama na kraju radnog dana utvrdi da im je neko odneo kvaku sa vrata ili daljinski upravljač za klime. Na meti je konstatno i sitni inventar, sve što nije pod ključem.
Svojevremeno je onkološko odeljenje Kliničkog centra "Niš" moralo da na nekoliko dana obustavi terapije, jer su nepoznati počinioci ukrali bakarne kablove za uzemljenje, duge 200 metara. Bez njih aparati nisu mogli da funkcionišu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
amer
/
i gradjani treba da imaju koristi od zdravstvenog sistema srbije
uporedite cenu kotlica naspram opreme koju belokosuljasi arce po privatnim klinikama
brod ludaka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar