Predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj podseća da je u 19. veku Velika narodna skupština u Srbiji imala 600 "poslanika", te da navodi kako bi se na taj način napravile uštede u budžetu predstavljaju demagogiju.
"Ako imamo prirodan cenzus za nacionalne manjine, a prepolovimo broj poslanika onda će im taj prirodni cenzus biti dvaput veći i ostaćemo bez manjina u Narodnoj skupštini", ukazao je Šešelj.
Politički analitičar Branko Radun upozorava da bi na taj način pojedini delovi zemlje ostali bez svojih predstavnika u parlamentu. U razloge "za", on ubraja to što bi manji broj poslanika bio "jeftiniji" za poreske obveznike i skupstina bi možda efikasnije radila.
I poslanica Demokratske stranke Nataša Vučković smatra da je eventualno smanjenje broja poslanika ozbiljno pitanje, koje govori na koji će način građani biti predstavljeni, te da je važno da rasprava o tome nema nikakve populističke elemente, što je čest slučaj.
"Često se predstavlja da parlament mnogo košta i da zbog toga treba da se smanji broj poslanika. Argument koji leži u osnovi takve teze je da i demokratija jako mnogo košta. Ako kažete da mora da se smanji broj poslanika onda se postavlja pitanje za koliko, a to je pitanje koje zahteva ozbiljnu raspravu", navela je Vučković.
Ona smatra da treba videti kako stoje stvari u parlamentima u okruženju i u zemljama koje imaju sličan broj stanovnika i sličnu strukturu, te da ne treba donositi nikakve brze odluke.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
maki
Tea
Đed Đuro
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar