Građani Srbije se sve manje žale sudu u Strazburu
Naša zemlja nalazi se "tek" na 12. mestu i to iza Ukrajine, Rusije, Turske, Italije, Mađarske, Rumunije, Gruzije, Poljske, Slovenije, Azerbejdžana i Moldavije, piše "Politika".
Broj je, prema podacima Državnog pravobranilaštva, smanjen zbog odbacivanja većine predstavki u predmetima koji su se odnosili na isplatu "ratnih dnevnica", ali i zaključenja prijateljskih poravnanja, a u čemu Evropski sud ima dobro ustanovljenu praksu.
Na manji broj predstavki uticalo je i to što od 2008. godine, pre obraćanja sudu u Strazburu, građani Srbije moraju da iscrpe sva pravna sredstva u svojoj zemlji. Tek ako u tome ne uspeju, odnosno ako im bude odbijena ustavna žalba, imaju pravo da se obrate Evropskom sudu.
"Zbog velikog broja priliva predmeta protiv svih evropskih država, Evropski sud za ljudska prava izmenio je svoj Poslovnik o radu i uveo nova pravila koja podrazumevaju strože uslove za podnošenje predstavki. Cilj ovih izmena je poboljšanje efikasnosti suda i ubrzanje ispitivanja predstavki", kažu u Državnom pravobranilaštvu za "Politiku".
U prvoj fazi postupka, Evropski sud odbaci čak 90 odsto predstavki i to najčešće zato što nisu ispunjeni uslovi za njihovo izjavljivanje, propisani Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava. Neretko se dešava i da se građani Srbije sudu u Strazburu obraćaju ne znajući da on nije nadležan za postupanje u konkretnoj stvari, a događa se i da ne poštuju rok u kome one moraju da budu izjavljene.
"Pred Evropskim sudom za ljudska prava trenutno se u radu nalazi oko 1.200 predmeta izjavljenih protiv Srbije. Na kraju prošle godine ukupan broj bio je oko 1.500. To nisu samo predmeti iz ove i prethodne, već i iz ranijih godina. Najveći broj njih odnosi se na pritužbe povodom nerazumno dugog trajanja sudskih postupaka, zbog neizvršenja sudskih odluka donetih protiv preduzeća sa većinskim društvenim kapitalom, kao i na predmete u vezi sa starom deviznom štednjom i isplatom "kosovskih" penzija"", rečeno je u Državnom pravobranilaštvu.
Sud u Strazburu je do sada u odnosu na Srbiju doneo ukupno 145 presuda, od čega je 17 doneto u prošloj, a 16 u ovoj godini. Na osnovu presuda, na ime nematerijalne štete isplaćeno je 42.143.215 dinara, a na ime materijalne 243.728.691 dinar.
Najveći iznos, 1.201.697 dinara, naša zemlja je morala da isplati Zorici Jovanović iz Ćuprije koja se sudu u Strazburu obratila povodom slučaja "nestalih beba". Prema navodima predstavke koju je podnela strazburškom sudu, Jovanovićeva je 28. oktobra 1983. godine rodila zdravo dete u bolnici u Ćupriji. Međutim, tri dana kasnije, kada je trebalo da napusti porodilište sa bebom, obaveštena je da je njen sin umro. Pokušala je da uđe u deo porodilišta gde je beba provela noć, ali joj je to onemogućeno. Telo bebe nije dobila, kao ni izveštaj sa autopsije, niti informaciju gde je beba navodno sahranjena.
Komentari 5
Zivorad
Ja sam imao desetogodisnji spor za potrazivanje od sto hiljade maraka tadasnjih
I naravno nisam to naplatio.
Posle cega sam sve to poslao Sudu u Strazburu kao i ustavnu ocenu
Proslo je pet i po godina nista se ne desava
Koliko traje taj postupak i moze li se desiti da mi jave da je predstavka odbijena
Ima li ko iskustva sa ovakvim slucajem
Zahvalan sam za bilo kakav odgovor
Pozdrav
Sramota do sramote
Ko nema novca, ne može ni da tuži, pa samim tim ni da stigne do Strazbura, na kraju.
Takav novac imaju samo kriminalci, pa samim tim je njima garantovana isplata zbog
nezakonitog hapšenja ili postupka.
A običnog čoveka same sudije usporavaju, maksimalno razvlačeći rokove.
Lepo čovek reče - tri života nam treba...
Godinama, ime Srbija će postati sinonim za svaku prevaru i lošu stvar.
Što je i bio cilj ljudi u vlasti, koji ne služe narodu već zapadnim gazdama.
Jer, treba da predaju teritoriju budućim doseljenicima, a sam srpski narod da isele.
Kulturno i nevidljivo sproveden budući genocid.
Narod odlazi zbog nemanja zdravstva, obrazovanja, elementarne pravde i zaposlenja.
Bude li ulične revolucije, zaista se pitam kako će završiti političari od 2000-te pa naovamo.
nss
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar