Najduže žive stanovnici južne Srbije, a najkraće Vojvođani

U Srbiji najduže se živi u pirotskom, zaječarskom i braničevskom regionu - preko 76 godina, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.

Podaci iz prošle godine pokazuju da duže od prosečnog životnog veka u Srbiji žive stanovnici Babušnice (78,7 godina), Knjaževca (78,2), Žabara i Žagubice (78,4, odnosno 78,7). Na ubedljivom prvom mestu po prosečnoj starosti umrlih je Gadžin Han (79,1 godina).

Ipak, u Institutu za demografiju tvrde da te brojke ne znače da je život na istoku i jugu Srbije med i mleko.

"U tom delu zemlje već decenijama živi najstarije stanovništvo i to iz dva razloga. Najniže stope rađanja decenijama su upravo tamo, a i najveće su stope migracije, što je dovelo do toga da u tim krajevima ima najviše starih. Što je veći udeo starih, veća je prosečna starost umrlih", objašnjava za "Blic" Vladimir Nikitović sa tog instituta.

Demografi se pak slažu da se najkraće već decenijama živi u Vojvodini. To je, kako kažu, region koji je još od pedesetih godina prošlog veka specifičan po višim stopama smrtnosti.

"Vojvodina nema izvorišta vode, a i to što prolazi zagađuje se pored poljoprivrednih dobara. Takođe, u ovom regionu je intenzivna poljoprivredna proizvodnja pa, nažalost, neretko dolazi do teških povreda i smrti na radu. Putevi su pravi, česte su saobraćajne nesreće, a Vojvođani imaju i specifičan način ishrane, jedu više mesa, manje voća, manje se i kreću, što je dovelo do toga da budu treći u Evropi po broju obolevanja i drugi po tumorima", naglašava demograf dr Ivan Marinković iz Društva demografa Srbije i dodaje da ravnica budi depresiju i utiče na veći broj samoubistava.

Tako je u Novom Sadu prosečna starost umrlih 74 godine, s tim što Novosađani u proseku žive 73,4 a Novosađanke 78,6 godina.

Za dugovečnost od ključnog je značaja, kako kaže, zdravstvena zaštita, i zbog toga su u povoljnijem položaju stanovnici prestonice. "U Beogradu je očekivana životni vek među najdužima zato što su tamo najdostupnije zdravstvene ustanove. S druge strane, u zabačenim krajevima, gde u krugu od 50 kilometara nema ambulanti i bolnica, situacija je sasvim drugačija", objašnjava Marinković.

Žene u Srbiji nadžive muškarca u proseku od četiri do šest godina.

Ceo tekst možete pročitati na sajtu "Blica".

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Bagra

    04.08.2016 07:40
    @Komit Juzna Srbija

    A opet nam nabijate ognjište i kući idete samo za slavu i na raspust.

    Šta radite ovde kad vam se toliko ne sviđa?
  • Komit Juzna Srbija

    03.08.2016 16:08
    @komsa komso u tekstu piše da se ljudi u Vojvodini slabo kreću, lenstine neopevane vi mi nekog izdržavate. Nemojte više, ne treba.
    Drugo opet je objašnjeno da nemate ni izvorišta vode, vazduh vam je njesra iz ravnice jednom rečju loš region, loši ljudi.
  • Njofra

    03.08.2016 14:14
    Ne bih ja zanemario ulogu BG-a u svemu ovome. U vreme SFRJ i Austrougarske, Vojvodjani su ziveli duze od Japanaca i Svajcaraca. A sada?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni na prelazu Šid čekaju oko pet sati

Teretna vozila na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije čekaju oko pet časova, a na Batrovcima i Kelebiji se zadržavaju oko dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).