FOTO: Nagradna igra AMSS-a izazvala buru na društvenim mrežama
Na promotivnoj fotografiji za konkurs vide se dve devojke u automobilu koje nisu vezale pojas, a istovremeno se i fotografišu. Prekršaj koji bi po aktuelnom zakonu o bezbednosti saobraćaja koštao devojke s fotografije 10.000 dinara, jer toliko iznosi kazna kada dve osobe koje se voze u automobilu ne vežu pojas.
Čak i oni koji prate Auto-moto savez Srbije na društvenim mrežama imaju primedbe na nagradni konkurs objavljen na njihovom profilu na Fejsbuku.
U nekim od komentara na društvenim mrežama je pisalo:
Kakva je ovo kampanja za povećanje bezbednosti saobraćaja kada devojke nemaju vezan sigurnosni pojas??
Poštovani AMSS, ova kampanja je društveno neodgovorna i pozivam vas i ovde, kao što radim od juče preko Tvitera, da hitno promenite fotografiju koja nosi ovu kampanju.
Do odgovora na pitanje šta je cilj ovog konkursa i ko je njegov idejni tvorac iz AMSS-a B92 nije uspeo da dođe. U međuvremenu, AMSS je na sliku dodao napomenu da je u pitanju samo ilustracija, da vozači ne bi trebalo da se slikaju u toku vožnje i da treba da vežu pojas. Ipak, sporna slika je ostala.
Profesor Saobraćajnog fakulteta Milan Vujanić kaže da sve kampanje koje su u vezi sa saobraćajem moraju biti društveno odgovorne.
"Dve lepe devojke u vrlo simpatičnoj situaciji koja asocira na neko zadovoljstvo, uz taj nedostatak koji je za mene ogroman, da nemaju vezan pojas... Bio sam jako razočaran. Izuzetno cenim Auto-moto savez i njihov doprinos bezbednosti saobraćaja, pa se pitam ko je radio taj spot", kaže Vujanić.
Vujanić navodi da čak 95 procenata građana Švedske vezuje pojas, dok je procenat onih koji se vezuju u Srbiji oko 70 odsto, kao i da je upravo zato važno da mediji i svi odgovorni u lancu podstiču svest o bezbednom ponašanju u saobraćaju.
"Ova kampanja inicira ponašanje koje je lepo ponašanje koje je samo lepo, ali je vrlo opasno. Dakle, onaj ko hoće da slede njegov primer, on mora dati primer koji je potpuno u skladu sa pravilima igre", ističe on za "B92".
Faktori koji najčešće doprinose smrtnom ishodu su brzina, nevezivanje pojasa, vožnja pod dejstvom alkohola i nenošenje kacige. U najrazvijenijim zemljama broj poginulih na 100.000 ljudi ne prelazi troje, evropski prosek je ešst, a u Srbiji taj broj je nešto veći od sedam.
U poslednjih nekoliko godina u Srbiji u saobraćajnim nezgodama prosečno godišnje život izgubi više od 600 ljudi.
Komentari 8
Neko
AMSS INSAJDER
Ah, poštenje....
Počev od izvlačenja sa hrpe pisama, ispod koje je kutija sa željenim pismom.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar