Profil prosečnog srpskog premijera u poslednjih 15 godina

Prosečan premijer srpske vlade je muškarac od 50 godina, iz Beograda, koji je po zanimanju ekonomista ili pravnik, lider je stranke, a politička orijentacija koju zastupa je centar.

Ovo je profil prosečnog premijera, koji je u poslednjih 15 godina vodio srpsku vladu. Većina je iz Beograda, i svi su, osim Mirka Cvetkovića, bili ili se i dalje nalaze na čelu stranaka koje su u datom trenutku bile i stožer srpskih vlada.

Mirko Cvetković je po mnogo čemu različit od svojih prethodnika i naslednika u Nemanjinoj 11. Nije bio autoritativna ličnost, nije vodio stranku niti je imao veliku podršku u njoj, a moć koja proilazi iz pozicije premijera praktično nije bila u njegovim rukama, već u rukama tadašnjeg predsednika i lidera DS Borisa Tadića. Ipak, jedini je koji je istrajao ceo četvorogodišnji mandat.

Drugi srpski premijeri su, sasvim sigurno, bili različiti u politici koju su reprezentovali, njihovi dometi su bili drugačiji, kao i sistem vrednosti na kome je, u njihovo vreme, počivalo srpsko društo, ali svi oni, kada je reč o formi (obrazovanju, starosti, poziciji u stranici...) pripadaju jednom te istom profilu.

Sa druge strane, prosečan ministar u srpskoj vladi je takođe muškarac iz srpske prestonice, ali nešto mlađi - 48 godina. On je po struci ekonomista, a njegova politička orijentacija je centar-desno.

Najstarija Dačićeva vlada, najmlađa Vučićeva

Kako je pokazalo istraživanje Instituta za evropske poslove, "najmlađe" vlade su ova poslednja na čelu sa Aleksandrom Vučićem, kao i druga vlada Vojislava Koštunice, u kojima je prosečna starost ministara 45 godina.

U ostalim vladama ministri su u proseku imali 47 godina, dok je "najstarija" bila ona čiji je premijer bio Ivica Dačić, gde su ministri, u proseku, imali 54 godine.

Beograđani najčešće sedeli u vladama

Beograd prednjači kada je u pitanju poreklo članova vlade. Koštuničina vlada iz 2007. i vlada Mirka Cvetkovića iz 2008. imale su najviše članova iz srpske prestonice - po 14. Međutim, stvari se menjaju od 2011. godine, tako da je Cvetkovićeva vlada nakon rekonstrukcije imala više ministara koji su rođeni van Beograda.

 

Ovaj trend je najizraženiji bio u rekonstruisanoj vladi Ivice Dačića, gde od 22 ministra njih 12 nije bilo iz prestonice. Najmanje rođenih Beograđana bilo upravo u Dačićevoj vladi - ukupno pet. Osim iz prestonice, od 2001. do danas po tri ministra su bila iz Novog Sada, Niša i Šapca, po dva iz Kruševca, Sombora i Trstenika, dok nijedan nije bio iz Kragujevca.

Najmanje fakultet

Sazivi vlada Srbije koji su u svojim redovima imali najviše ministara koji su završili samo fakultet su rekonstruisane vlade Ivice Dačića (13) i Mirka Cvetkovića (12), kao i vlada Aleksandra Vučića (11). Najviše doktora nauka bilo je u rekonstruisanoj vladi Zorana Đinđića (13), kao i vladama Zorana Živkovića (12) i drugoj vladi Vojislava Koštunice (12), dok najmanje doktora nauka ima saziv Aleksandra Vučića (5).

Opšrinije o ovome možete pročitati na sajtu Blica.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nišlija

    05.08.2016 13:21
    Živković rules :) bate Zoki icepi gi svi, nek se znaje koe tatko:)
  • Don Libero

    05.08.2016 12:16
    original-plagijat
    Samo jedna napomena: u vučićevoj vladi od 5 doktora nauka, kupljenih ili plagijata je 6 (slovima ŠEST), a u ostalim vladama su to doktorati sticani kako Zakon nalaže......
  • Bugi Vugi

    05.08.2016 10:57
    Iz ovoga se moze zakljuciti - nije vazno koliko si star, pametan i kojeg si opredelenja da bi bio korumpirani lopov i lazov...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija