Šverceri goriva godišnje državu pokradu za 100 miliona evra

Prema podacima Uprave carine, tokom prošle godine zaplenjeno je 58.388 litara nafte i naftnih derivata, uglavnom dizela, ali upućeni procenjuju da mimo legalnih tokova na srpskom tržištu završi skoro tri puta više goriva.

"Procene su da se oko 150.000 tona goriva prošvercuje, a na taj način država izgubi skoro 100 miliona evra od neplaćenih akciza i PDV-a. Ovome svakako treba dodati i građane koji idu u okolne zemlje i nabavljaju benzin za sopstvene potrebe, pa na taj način pune budžet susedne države", ističe za Kurir Milan Rakić, predsednik Udruženja privatnih naftaša Srbije.

On navodi da nelegalno gorivo u Srbiju stiže iz BiH, Makedonije, Bugarske, Rumunije i sa Kosova. Takođe upozorava da su državni nameti, koji se kreću između 75 i 80 dinara po litru, glavni razlog što je benzin kod nas najskuplji u regionu, te otud i glavni motiv za šverc.

"Praktično, samo se jezgro Srbije snabdeva na pumpama, dok se građani iz pograničnih mesta snabdevaju gorivom iz susednih zemalja, po ceni koja je za 30 do 40 dinara niža po litru. Tokom prošle godine prodaja je pala za 30 odsto", kaže on.

Ovo potvrđuje i vlasnik jedne benzinske stanice u Novom Pazaru, koji zbog nelojalne konkurencije posle 15 godina rada razmišlja da stavi katanac na pumpu.

"U Novom Pazaru postoji oko 20 uličnih prodavaca goriva. Oni dovoze u cisternama gorivo sa Kosova ili Leposavića i ne idu preko zvaničnog graničnog prelaza, već prelaze kroz neke šume. Gorivo prodaju na ulicama po kantama za 90 dinara po litru, što je za skoro 50 dinara jeftinije nego u legalnoj prodaji. Iako je moja marža svega 10 do 15 dinara po litru, nameti koje moram da platim državi su ogromni, pa zbog toga cena na pumpama ne može da parira onim na ulici", kaže on.

Carinici su inače tokom 2016. godine samo na Dunavu zaplenili oko 40 tona nafte, što je dvostruko više nego za celu 2015. godinu, dok mehanizmi kontrole šverca na kopnu skoro da i ne postoji.

"Šleperi koji imaju rezervoare od po 1.400 litara, tokom dana pređu najbližu granicu od pet do 10 puta i na taj način prevezu minimum sedam tona goriva pa zarade oko 200.000 dinara dnevno. Na granici njima carinici nemaju šta da oduzmu jer se sve gorivo nalazi u rezervoaru potpuno legalno", otkriva Rakić.

Ono što dodatno otežava legalan rad benzinskih pumpi i oštećuje budžet je pojačan šverc goriva, kako kroz veći uvoz baznog ulja koji se meša s dizel gorivom i tako prodaje. Opštirnije o ovome možete pročitati OVDE.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • miki

    11.08.2016 10:20
    Pitanje?
    Postavlja se pitanje,koliko drzava nas pokrade sa ovakvom cenom goriva??? Gas je za 7 dana poskupeo za 7 din.
  • Zare

    11.08.2016 09:03
    Ja ne stojim baš najbolje sa matematikom ali ako se prošvercuje tona nafte gubi se najviše 500- 600 evra na akcize i porez. Da bi se gubilo 100.000.000,00 evra trebalo bi da se švercuje blizu 170 hiljada tona goriva a u tekstu se inicajlno piše o zapleni oko 58 tona i da se švercuje tri puta više od toga. To bi značilo oko 170 tona. Nejasno mi je kako je od 170 tona nastalo 170 hiljada tona?!
  • lemur

    10.08.2016 22:16
    Ako i treba! Podrska ljudima koji svercuju gorivo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija