Neznanje mladih o seksu vodi do silovanja, maltretiranja i ubistava
Međunarodni dan mladih vreme je kad se zapitamo da li i koliko mladi u Srbiji znaju o seksu. Seksolozi i školski psiholozi kažu da se tim pitanjem češće treba baviti, jer od seksualnog obrazovanja zavisi i razvoj celog društva.
"Seksualnost je veoma važna jer dovodi do života, a kako deca sve ranije stupaju u odnose, oni moraju da znaju šta se tad dešava s njihovim telom i umom. Mladi sa neznanjem, ili površnim informacijama koje dobiju na internetu i svom takođe slabo obaveštenom okruženju nespremni stupaju u seksualne odnose što dovodi do iskrivljene slike o tom važnom životnom polju. Oni na internetu nalaze odgovore, pouzdajući se u neregulisano tržište informacija i zaštite i prevencije trudnoće i polnih bolesti", smatra urolog i seksolog Aleksandar Milošević.
"To znači da osnovci i srednjoškolci u Srbiji žive u "seksualnom rijalitiju"", dodaje on i objašnjava da to znači da mladi uzimaju uzore iz svoje neiskusne okoline i medija, što dovodi do neprimerenog ponašanja, preslikanog iz rijalitija koji su prepuni seksualnih scena.
On navodi da su posledice loše i pogrešno obaveštene omladine i pojava bele kuge i povećane mogućnosti dolaska do seksualnih delikata u budućnosti.
"U odnosu na prošlu godinu, sad nam se rađa 35 odsto manje dece, nacija postaje stara i neproduktivna. Neželjena trudnoća i sve veća pojava abortusa tome doprinosi. Osim toga, zbog nedostatka kontrole roditelja i maloletnih koji stupaju u seksualne odnose, pogotovo iz porodica na nižem vaspitnom nivou povećava se mogućnost silovanja, maltretiranja, pa čak i ubistva povezanih sa seksualnim deliktima. Zato treba početi otpočetka i omogućiti deci najbolje moguće seksualno obrazovanje", upozorava dr Milošević.
Najvažnija komunikacija između polova
Aleksandar Milošević navodi da je prilikom seksualne edukacije mladih najvažnije naučiti ih kako da međusobno komuniciraju. "Oni moraju da razgovaraju o željama, potrebama i očekivanju među sobom i to na pravi način. Devojka muškarcu i muškarac devojci ne treba da bude samo objekat zadovoljenja potreba, već partner".
Njegovo mišljenje podržava i školski psiholog Branka Tišma, dodajući da je, osim školskog obrazovanja i uloga roditelja veoma značajna. "Deca se retko obraćaju roditeljima za pomoć oko seksualnih nedoumica. To je za njih predstavlja neprijatnost, zbog čega češće traže savet od vršnjaka koji su takođe neupućeni i neiskusni. Deca tako utiču jedna na druge pričama da je seks fizička stvar i očekivanjima da se to uradi što pre. Zato, osim škole, seksualno vaspitanje treba da dođe i iz kuće", smatra ona.
Povodom Međunarodnog dana mladih, ekipa stručnjaka i entuzijasta za pomoć mladima napravila je projekat "PaziSe(x)" uz organizovanje aktivnosti koje se tiču tema vezanih za seksualno reproduktivno zdravlje i važnosti pravovremene zaštite. Jedna njihovih akcija je interaktivna internet stranica "PaziSe(x)".
Ovde mladi mogu pronaći sve odgovore na pitanja seksualne prirode, od toga koji su simptomi puberteta i kako on utiče na dečake, kako na devojčice i koja je razlika između zaljubljenosti i ljubavi, do toga kako da znate da li ste spremni za seks, šta on podrazumeva i na koji način da se zaštitite. Svaka kategorija predstavljena je animacijom, dok sajt omogućava i ohrabruje mlade da postave anonimna pitanja vezana za seks, koja ih zanimaju.
Iako je ova inicijativa za svaku pohvalu, stručnjaci smatraju da seksualna edukacija putem interneta nije dovoljna.
"Za dobrobit mladih neophodno je uvođenje katedre za seksualno obrazovanje, kako u osnovnim i srednjim školama tako i na fakultetima. Srpsko lekarsko društvo se još uvek bori za tu katedru, ali država očigledno još uvek ne uviđa njenu važnost. Dokaz tome je zatvaranje sekcije o seksualnim pitanjima koja je funkcionisala pre nekoliko godina"zaključuje Aleksandar Milošević i navodi da je donja granica za stupanje u seks 13 godina.
Komentari 2
Y
Guliver
Srećom, ima i nešto malo normalne dece što još uči i misli svojom glavom...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar