Organska hrana zdravija, ali do 400 odsto skuplja

Sve više ljudi u Srbiji uključeno je u proizvodnju i prodaju organske hrane.

Pre šest godina, u toj branši bilo je svega 137 proizvođača, a prošle godine dve hiljade, uključujući i kooperante. Ipak, to ne znači da slično interesovanje vlada i među potrošačima, jer svega jedan odsto ove hrane ostane na domaćem tržištu, pokazuju podaci Privredne komore Srbije.

Praktično sve što se uzgaja na organskim plantažama završava u izvozu, a najveći kupci i dalje su Nemačka, SAD, Holandija, Belgija, Austrija i Poljska. Među najtraženijim proizvodima koji se izvoze, od voća su prošle godine bile smrznute maline i kupine, kao i sveže jabuke, a od prerađevina koncentrati od jabuka, sušeno voće i pirei od višanja, dunja i kupina.

Veljko Jovanović iz Centra za organsku proizvodnju Privredne komore Srbije kaže za Politiku da se najveći deo te hrane izvozi, te da je dug put do toga da organska hrana postane jeftinija i dostupna kupcima.

"Ipak, ohrabruje to da je ponuda sve veća u supermarketima. Organska hrana uzgaja se na oko 15.000 hektara, to je veliki rast u odnosu na prošlu godinu kada se prostirala na oko devet hiljada hektara. Od 2012. godine izvoz je u stalnom porastu. Ali, ako imate paradajz koji košta 70 dinara ili organski koji košta 250 dinara, jasno je šta je razlog manje tražnje", kaže Jovanović.

Organska hrana je skuplja, jer se od proizvođača zahteva mnogo veći rad, a skupa je i sertifikacija. Jovanović smatra da srpski kupci nemaju ni dovoljno razvijenu svest o prednostima tih proizvoda. "Kupuju uglavnom za decu. U svetu su stigli do toga da se, kad se govori o ulaganju u ovu vrstu proizvodnje, to tiče i ministarstva zdravlja. Naime, podstičući zdravu ishranu, manje građana će biti bolesno", objašnjava on.

Generalna sekretarka Udruženja proizvođača "Serbia organika" Ivana Simić kaže da Srbija praktično celokupni izvoz zasniva na svežem i smrznutom voću i njihovim prerađevinama. Kako kaže, organskog voća praktično i nema na domaćem tržištu, dok se sveže povrće i namirnice životinjskog porekla još ne izvoze i njih potrošači imaju prilike da kupuju.

"Specijalizovanih prodavnica nema, iako je bilo pokušaja, ali neke od radnji u ponudi imaju veći deo organske hrane. I pojedine velike trgovine sada već imaju dobar ili solidan izbor zbog toga što, poslednje dve godine, ipak raste tražnje za zdravom hranom", kaže ona i dodaje da je otežavajuća okolnost to što je tržište preplavljeno uvoznim organskim proizvodima, čije su cene prilično visoke, čak više u odnosu na iste te proizvode u zemljama iz kojih dolaze.

Ona smatra da će cenu regulisati veća ponuda domaćih proizvoda. Trenutno je organska hrana za 50 do čak 400 odsto skuplja od konvencionalno proizvedenih namirnica.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

RTS podneo krivičnu prijavu zbog blokade

RTS je podneo krivičnu prijavu Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu protiv NN lica zbog blokade objekata RTS-a u Takovskoj i Aberdarevoj ulici i na Košutnjaku.