Na ovaj potez RFZO se odlučio verujući da će građani zaista pristati da neophodan zahvat obave što pre, međutim, samo se 2.110 pacijenata opredelilo za operaciju u nekoj od 10 privatnih očnih klinika. Od tog broja prijavljenih, do pre nekoliko dana je operisano 843 osiguranika. Zakazane datume prijema za operaciju u privatnim ustanovama ima još 1.267 pacijenata.
Podsećamo da je Institut za javno zdravlje "Batut" odobrio da se u privatnim očnim klinikama uradi 3.080 usluga do kraja godine i za to je obezbeđeno skoro 118 miliona dinara.
Ogromna većina pacijenata odlučila je da i dalje ostane na listama čekanja, iako je prosečno vreme čekanja za ovu intervenciju 13 meseci, a zahvat su mogli da obave za dva meseca ili najdalje do kraja ove godine. Inače, cena operacije katarakte (po oku) kod privatnika je od 115.000 do čak 180.000 dinara.
Ovakav razvoj događaja izgleda nije iznenadio samo oftalmologe. Doktor Miroslav Stamenković, direktor Očne klinike u Kliničko-bolničkom centru "Zvezdara" u Beogradu, objašnjava da je dobrodošla svaka pomoć u smanjivanju lista čekanja na operacije katarakte, ali je činjenica da se pacijenti vezuju za svoje doktore.
"Postoje pacijenti koji, pored katarakte, imaju dodatne, udružene promene na oku – povišeni očni pritisak ili promene na očnom dnu, koji zahtevaju i neku dodatnu intervenciju i verovatno se zato pacijenti vezuju za svoje dugogodišnje lekare u državnim klinikama, jer im je potreban dugotrajniji tretman i česte kontrole", kaže dr Stamenković.
Manji odziv od očekivanog za operaciju katarakte u privatnim očnim bolnicama može da znači i da je sazrela kolektivna svest da je operacija katarakte u suštini lagan hirurški zahvat, koji traje 10 minuta i koji može svaki specijalista da uradi. A možda ih je od ovog povoljnog aranžmana odvratilo to što bi buduće kontrole i lečenje eventualnih komplikacija morali da plaćaju iz vlastitog džepa.
U Ministarstvu zdravlja dodaju da uključivanje privatnika nije jedina akcija sprovedena da se smanje liste čekanja. Prvi put je ugovorena nabavka čak 34.149 sočiva (šest vrsta).
"Neophodno je da i očne klinike i očna odeljenja širom Srbije, a ima ih 30, počnu da obavljaju više ovih operacija, a upravo će to biti jedan od prioriteta Ministarstva zdravlja u narednom periodu, i to ćemo posebno kontrolisati. Jer, u Beogradu se obavi polovina svih operacija katarakti u Srbiji, pojedini lekari urade između 700 i 900 operacija godišnje, što je više nego neki centri u unutrašnjosti. Osim Beograda, dosta se ovih operacija uradi i u Nišu i Kragujevcu, ali očekujemo povećanje broja i u Novom Sadu", objasnili su u resornom ministarstvu za
Politiku.
Trenutno se detaljno analiziraju liste čekanja, jer je uočeno da se iste osobe nalaze na više lista. Zato nema preciznog broja pacijenata, ali se procenjuje da ih je oko 25.000. Prošle godine je urađeno 21.210 ovih intervencija.
Dr Stamenković kaže daje najvažnije da više nema prekida u snabdevanju sočivima, što je povećavalo liste čekanja.
"U manjim centrima u ovom času ne postoji dovoljan broj lekara koji znaju da operišu kataraktu, ali sledi njihova obuka", kaže dr Stamenković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
Nadežda
Suzana
iz prve ruke
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar