Detektivi proveravaju biografije onih koji konkurišu za posao

Srbija je tek nedavno dobila prvih 30 licenciranih detektiva i dve licencirane detektivske agencije.

Ministarstvo unutrašnjih poslova, koje je zaduženo za obuku detektiva, licenciranje detektiva i agencija, kao i za nadzor nad obavljanjem detektivske delatnosti, počelo je proces licenciranja koji će trajati do kraja ove godine.

Goran Trivan, predsednik Grupacije detektivskih agencija u Privrednoj komori Srbije i vlasnik detektivske agencije "Protekta" - jedne od prvih koja je dobila licencu, rekao je da je do sada od MUP-a licence za rad dobilo 30 detektiva. Naveo je da se kod nas i dan danas mistifikuje detektivska delatnost.

"Sada, s obzirom na to da imamo zakon koji uređuje detektivsku delatnost, možemo reći da detektivi uvek spremno priskaču u pomoć kako građanima koji im se obrate tako i firmama", naveo je Trivan ukazujući da je veoma šarenolik dijapazon usluga koje detektivske agencije u Srbiji pružaju klijentima.

Od usluga za građane, Trivan je izdvojio segment pomoći porodici kada su u pitanju problemi sa decom koja su, kako je naveo, u pred-deliktnom ili deliktnom stanju, zatim kućne krađe i probleme u vezi sa narkomanijom.

Velike korporacije mahom traže provere biografija - kada neko konkuriše za određeno radno mesto, kao i konsalting o tome kako preduprediti kompanijske krađe i pronevere, kako zaštiti poslovnu tajnu i kako očuvati bezbednost poslovanja korporacije. On je napomenuo da detektivi često angažuju i poligrafiste kada su u pitanju kompanijske unutrašnje istrage.

Ističući da se u radu detektiva diskrecija podrazumeva, Trivan je ukazao da je poverljivost jedno od najvažnijih načela u njihovom radu.

Da bi neko postao privatni detektiv mora pre svega da bude državljanin Srbije, kao i da ima visokoškolsko obrazovanje što, prema rečima Trivana, ovu profesiju podiže na viši nivo. "Jedan od uslova za dobijanje detektivske licence je i da kandidat nije osuđivan, da nije imao problema sa zakonom, kao i da ima lekarsko uverenje da je psihofizički sposoban za obavljanje detektivskih poslova", naveo je Trivan.

Polaganje stručnog ispita obavezno je za sve kandidate, a oni koji nemaju iskustvo u policijskim ili detektivskim poslovima, pre ispita, moraju da pohađaju obuku koju organizuje MUP. Stručni ispit se polaže pred komisijom MUP-a, nakon čega kandidati koji ga polože dobijaju licencu.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Kume, šaljem ti...

    26.08.2016 12:16
    To služi samo za izvlačenje novca iz firme. HR pošalje kandidata kod 4 agencije raznih profila, ovaj prođe razne testove, između ostalih i namešteni test znanja za koji je dobio sve odgovore.
    Jer se od početka zna da će on biti primljen, a sada ima i 4 agencije koje to potvrđuju.
    Naravno, 4 agencije sa lepim fakturama...
  • /

    25.08.2016 19:52
    /
    e ako je taj proveravao novozaposlene-treba otkazati usluge te agencije i traziti pare nazad
  • Miloš

    25.08.2016 16:30
    To je muž Jelene Trivan
    Dok je bila na vlasti sa DS on obezbedjivao objekte pošte u SRbiji i ko zna šta još, posle je bila promena dresa-da ne bi bila promena posla! Grrrrrrrrr, Bando!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija