Da li novi ministar znači nadu za "večite studente"?

Do kraja meseca ističe rok da studenti koji su upisali fakultete "po starom" (pre uvođenja "bolonje"), a kojih ima najmanje 19.000, konačno završe studije.

Oni su do sada dva puta predali peticiju vladi i Ministarstvu prosvete kojom traže produženje roka. Internet peticiju, koja je još otvorena, do sada je potpisalo 7.000 akademaca.

Ministar prosvete Mladen Šarčević kaže da je od preuzimanja dužnosti primio više od 500 imejlova ovih studenata i da ih je među prvima pozvao na razgovor.

- Ja im nisam prepreka, ali ako se njima dozvoli produžetak roka, kakvu onda poruku šaljemo "bolonjskim" studentima? Znam da mnogi fakulteti žele da im izađu u susret i zato smo se dogovorili da se prvo obratimo univerzitetima. Ne mogu dekane da nateram da urade nešto što ne žele, poštujem autonomiju univerziteta, ali ukoliko bude potrebno ubeđivanje, radićemo i to, samo da se pronađe zadovoljavajuće rešenje - navodi Šarčević za Politiku.

Ono što će "večitim" studentima sigurno ići na ruku jeste i činjenica da Milovan Šuvakov više neće biti pomoćnik za visoko obrazovanje, jer će po sopstvenoj želji ovih dana napustiti Ministarstvo prosvete. Podsetimo, Šuvakov je bio izričit u stavu da neće biti produženja roka, a to mišljenje je delio i ostatak Verbićevog tima, rukovodstvo Beogradskog univerziteta, kao i većina dekana.

Po njihovom mišljenju, studenti po starom su imali više nego dovoljno vremena da završe studije, a pri tom, podsećaju, po novom Zakonu o visokom obrazovanju studije mogu trajati najviše dvostruko duže od broja studijskih godina. Studenti s druge strane objašnjavaju da nema logike da se u Srbiji ne omogući ono što je već omogućeno njihovim kolegama u državama bivše SFRJ. U Crnoj Gori, je, navode, rok produžavan tri, četiri puta.

Iako su mnogi skloni da "večite studente" proglašavaju za lenje, među njima ima različitih sudbina, o čemu svedoče i komentari na sajtu na kojem se potpisuje peticija. Mnogi od njih paralelno studiraju i rade, pa im ne preostaje dovoljno vremena za zahtevne ispite, osnovali su porodice, podižu decu, mnoge živote su obeležile porodične tragedije... Većina objašnjava da se "zaglavila" sa tri, četiri ispita do kraja.

Oni kažu i da dužinom svog studiranja ne opterećuju budžet, niti školski sistem i da redovno izmiruju svoje obaveze, a da su pri tom izloženi pritiscima i poslodavaca i profesora i svojih porodica. Dodaju i da ne vide razlog da im se ne izađe u susret, ako se zna da je u Srbiji neveliki procenat visokoobrazovanih i da je strategija države da se poveća broj građana sa fakultetskom diplomom.

Inače, u ovu kategoriju studenata spadaju svi oni koji su studije upisali pre školske 2006/2007. godine, a koji do sada nisu položili sve ispite. 

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 141

  • Komentator

    09.09.2016 10:14
    Interesantno je da su sada problem "večiti studenti" koji su sticajem okolnosti (finansije, radni odnos, bolest, zasnivanje porodice i sl.) morali da prekinu studije (a sve ove godine uredno obnavljali godinu tj. plaćali ne baš jeftinu školarinu) a s druge strane izvesni "likovi" upisuju "studije" i završavaju ih na volšeban način za pola godine kako bi i zvanično postali direktori javnih preduzeća... Ako ćemo o "slanju poruke" mladim kolegama - onda je to baš prava poruka.

    I sada neko kome je ostalo na primer dva ispita i diplomski po starom programu dobija šansu da se upiše na prvu godinu iste studijske grupe???
    Šta mislite koliko će "večitih studenata" tek nakon toga stići do kraja studija???


  • Ana

    08.09.2016 19:33
    Srbija
    Malo mi fali, samo malo mi fali kako bih završila, ako me prebace na novi program samo će da oduže moje studiranje. Molim vas, do januara ću završiti ako nam dozvolite da studiramo još ovu godinu po programu po kom smo upisali studije. Radim već četri godine i studiram od 2007. i samo želim da već jednom završim studije. Naravno da imam i ovaj septembarski rok, ali evo danas sam pala ispit koji sam spremala celo leto ali nisam položila, dešava se, pala sam i muka mi je i ovo mi je poslednji ispit kod tog prifesora. Da, danas sam polagala ispit kod profesora koji je za vreme predavanja imao slobodu da komentariše kakve grudi ima koja devojka i davao nam savete da ne treba da budemo ljubomorne kao koleginice već da učimo i znanjem nadomestimo nedostatak lepote i ženstvenosti i ako se neko samo nasmeje i kaže bilo šta kako bi odbranio sebe ili koleginice dobija minus kao da nije prisustvovao nastavi, kome da se obratimo po pitanu toga?
  • veteran

    07.09.2016 12:19
    impresivno je ignorisanje ovog problema od strane kolega iz studentskih organizacija i studentskih parlamenata. samo kad se setim kako su vukli sve za rukav (pa i mene) kada su im trebala spuštanja bodova... neka. bolonjski ljudi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

RTS podneo krivičnu prijavu zbog blokade

RTS je podneo krivičnu prijavu Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu protiv NN lica zbog blokade objekata RTS-a u Takovskoj i Aberdarevoj ulici i na Košutnjaku.