EU s pažnjom prati "špijunsku aferu"

EU s pažnjom prati dešavanja na relaciji Beograd - Zagreb i očekuje rešavanje najnovijeg problema nastalog zbog hapšenja osumnjičenog za špijunažu.

To su nezvanično izjavili izvori "Danasa" u diplomatskim krugovima. Reakcije iz Brisela, kako navodi list, možda bi se mogla očekivati kada se bude raspolagalo s više zvaničnih i potvrđenih informacija, što trenutno nije slučaj.

Brisel od obe države očekuje da sva otvorena pitanja rešavaju kroz konstruktivan bilateralni dijalog i uz međusobno poštovanje, a ponovljene su i reči predsednika Evropske komisije Žan-Klod Junkera da dobri susedski odnosi i regionalna saradnja, kao i pomirenje, fundamentalni principi moraju biti poštovani.

Postavlja se pitanje ima li novonastala situacija veze sa insistiranjem Hrvatske na tome da Srbija izmeni zakon kojim se uspostavlja takozvana univerzalna nadležnost nad procesuiranjem ratnih zločina. Pojedini mediji tvrde da je osumnjičeni "prodavao" Hrvatima "poverljive kontraobaveštajne podatke na osnovu kojih je podignuto devet optužnica za ratne zločine protiv pripadnika srpskih snaga".

Filip Švarm, glavni urednik nedeljnika "Vreme", kaže da jedno s drugim nema direktne veze, jer još uvek nemamo precizne podatke o čemu se zapravo radi, iako se ovaj problem može svrstati u korpus otvorenih pitanja dve zemlje.

"Hapšenja je bilo i ranije i u Hrvatskoj i u Srbiji, ali uglavnom za ratne zločine. Ovde je, bar prema postojećim informacijama, reč o špijunaži. I ovo je jedna od pojava koja je izazvana odnosima dve zemlje koji traju već šest meseci", kaže Švarm.

On ne očekuje reakciju i pritisak Brisela na Zagreb i Beograd, iako verovatno birokrate prate šta se dešava, jer još, kao kaže, nije pređena linija verbalnog sukobljavanja. Ukazuje na mogućnost ponovnog susreta zvaničnika, poput onog na mostu između hrvatske predsednice i srpskog premijera, ne bi li se evropskim partnerima pokazalo da se radi na smirivanju strasti, ali, kako dodaje, iskustvo nas je naučilo da od takvih sastanaka ne treba očekivati previše.

Momir Stojanović, bivši direktor Vojnobezbednosne agencije, izjavio je za "Politiku" da treba otkriti koji su podaci ustupljeni, ali i ko su bili pomagači osumnjičenom za špijunažu, jer nije samo uhapšena jedna osoba, već je reč o otkrivanju cele mreže osumnjičenih.

Podsetimo, Više javno tužilaštvo u Beogradu je u petak, 2. septembra, saopštilo da je osoba koja je uhapšena u saradnji s Bezbednosno-informativnom agencijom (BIA), osumnjičena za špijunažu i da je reč o osobi koja ima državljanstvo i Srbije i Hrvatske. U saopštenju je navedeno da je do 1990. godine osumnjičeni živeo i radio u Hrvatskoj, a da mu je posle toga mesto prebivališta u Srbiji. Njemu je određen pritvor do 30 dana.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • NS

    05.09.2016 16:00
    Da, da, to je ta Srbija
    Sa istom onom vrstom pažnje s kojom i mi gledamo Balkanskog špijuna! Za to vreme MMF nalaže još jedno smanjenje penzija, struja poskupljuje i šta ono još nisam pomenuo? Koliko sudskih predmeta je zastarelo, jer nije ni uzeto u razmatranje, a odnosi se na "one tamo na vrhu"?
  • Rasejani procesor

    05.09.2016 14:18
    Tresla s gora - rodilo se ništa. Srbija se s ovom traljavo izmišljenom aferom sama sebi upiškila u pelene.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija