Poverenik: Kontrolori ne mogu da uručuju prekršajne naloge putnicima
Šabić je u pismu gradončelniku i predsedniku Skupštine grada Beograda, Siniši Malom i Nikoli Nikodijeviću, naveo da je taj akt podzakonske snage i ne može biti osnov za "pravo kontrolora da utvrđuje identitet, odnosno obrađuje podatke o identitetu građana, ni za obavezu građana da im te podatke daju".
"Ustav Srbije u članu 42. jemči zaštitu podataka o ličnosti. I odlukom Ustavnog suda Srbije sa sednice od 30. maja 2012. potvrđeno je da podzakonski akti ne mogu biti valjan pravni osnov za obradu podataka o ličnosti", naveo je Šabić. U pismu, koje je objavljeno i na sajtu poverenika, ukazano je da je obrada ličnih podataka dozvoljena ako se zasniva na nekoj zakonskoj odredbi ili na pristanku osobe o čijim se podacima radi.
Poverenik je naveo i da se značaj uređenja naplate javnog prevoza nikako ne dovodi u pitanje, ali da se to mora činiti isključivo u granicama koje utvrđuju Ustav i zakoni, a navedena odluka izlazi iz tih okvira, pa je neustavna i nezakonita.
"Očekujem da se nadležni organi Grada Beograda suzdrže od sprovođenja takve odluke, kako bi se izbegle moguće neželjene reakcije građana i da ne bi bilo potrebe da se preduzimaju drugi koraci u skladu sa ovlašćenjima poverenika", piše u pismu.
Skupština grada Beograda donela je juče odluku da kontrolori u gradskom prevozu mogu putnicima, ukoliko nemaju kartu, da uručuju elektronske prekršajne naloge. Po toj odluci, kontrolori će moći da uzimaju podatke od putnika i da ih odmah prosleđuju komunalnoj policiji koja će ih sa elektronskim potpisom i prekršajnom prijavom vraćati kontroloru, da bi je on potom uručio onom ko nema kartu.
Do sada kontrolor je onom ko se švercuje mogao da proda posebnu kartu po ceni od 2.000 dinara ili da uzme podatke o putniku i prosledi ih Komunalnoj policiji.
Komentari 1
NikT
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar