Poslednji voz za rešavanje problema u državnim apotekama
Prema podacima Ministarstva finansija državne apoteke duguju više od dve milijarde dinara. Najveći dužnici su apoteke "Pančevo", "Šabac" i "Novi Sad", dok sve državne apoteke imaju neizmirene obaveze, a kod većine taj iznos dostiže milionske cifre. Apotekari su na dvosatnom sastanku ukazali na to da će se i one apoteke, koje još uvek nisu u velikim problemima, uskoro suočiti sa njima, jer je postojeći sistem neodrživ.
"Ne možemo da poslujemo u ovakvih uslovima, jer je sistem neuređen. Zbog toga se hitno mora naći rešenje za njegovo uređene, a to podrazumeva da svi, kako državne tako i privatne apoteke, poslujemo po jednakim uslovima. U tom smislu neophodno je urediti i Plan mreže apoteka, odnosno gde se otvaraju privatne apoteke. U tom smislu, neophodno je urediti i Plan mreže apoteka, odnosno stvoriti uslove za umrežavanje privatnih apoteka i uređivanje njihovog rasporeda po geografskom i teritorijalnom principu. Naime, privatne apoteke ne moraju da sprovode javnu nabavku, to podrazumeva da oni odmah mogu da nabave neki lek, dok mi moramo čekati da se sprovede javna nabavka pa da se odabere dobavljač. Ukoliko on nema lek, mi nemamo pravo na drugog dobavljača", kaže vršilac dužnosti direktora Apoteke "Novi Sad" Nada Ilić.
Predstavnici državnih apoteka su istakli i da je marža od 12 odsto, iz koje se oni finansiraju naprosto mala da bi opstali. U "dužničkim" problemima se nalaze i klinički centri i domovi zdravlja, ipak ovi problemi su neprimetni jer se radnici finansiraju iz budžeta, što ih razlikuje od apotekara.
Kako su naveli, potrebno je da se na kutije lekova utisnu jedinstvene sisteme, jer bi se na taj način stvorilo tržište na kojem bi se učesnici izdvajali na osnovu usluga. Ilić dodaje za 021.rs da su godinama ukazivali na postojeće probleme i upozoravali na ovakav scenario ali da ih niko nije čuo ili prosto to nije želeo.
"Potrebno je shvatiti da mi u ovakvim uslovima funkcionisanja teško da možemo ostvariti primarnu funkciju, a to je farmaceutska zdravstvena zaštita stanovništva. Mislim da će sastanci imati nekog efekta, ali se predugo čekalo na konkretnu akciju i mi smo dovedeni u veoma tešku situaciju, samim tim rešavanje problema će biti teže. Problem se odnosi na celokupan sistem i ne može se rešiti rešavanjem pojedinačnih slučajeva. To vam je kao kad izbije veliki požar, vi gasite jedan mali deo, a požar se širi. Ovo sada je zaista velik požar i mora se gasiti u potpunosti", zaključuje Ilić.
Apotekari su zatražili da se novi sastanak održi što pre, a na njemu bi, osim predstavnika ministarstva, sindikata i apoteka, trebalo da prisustvuju i predstavnici lokalnih samouprava.
Podsetimo da su radnici Apoteke "Novi Sad" tokom juna dva puta protestovali zahtevajući odgovornost za stanje u kom se nalazi ova ustanova. Dug novosadske apoteke iznosi preko 246 miliona dinara i ima preko 5.800 neizmirenih obaveza.
Komentari 4
ta nemojte reći
vlada
Belilo sivilo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar