Canetova grupa državu košta najmanje 80 miliona dinara

Najave da biznismen Stanko Subotić Cane neće tražiti naknadu troškova odbrane, na koju po zakonu imaju pravo pravosnažno oslobođeni, teško da će slediti ostalih četrnaestoro, kojima se od 2007. godine do kraja 2015. sudilo po optužbama za šverc cigareta 1995. i 1996. godine.

Po neslužbenoj računici, troškovi odbrane po okrivljenom u tom procesu iznose od pet miliona dinara naviše, prosečno po oko pet i po miliona, ne računajući troškove sudskog postupka, troškove odbrane koji su nastali u vezi s pritvorom, kao ni buduće odštete zbog boravka okrivljenih u pritvoru.

Po jednom od branilačkih troškovnika, u koji je Dnevnik imao uvid, odbrana i zastupanje na ukupno više od 60 glavnih pretresa dostiže, po okrivljenom i važećoj advokatskoj tarifi, iznos veći od 3.100.000 dinara. U apelaciji, posle ponovljenog prvostepenog suđenja, prosečni troškovi po odbrani okrivljenog na šest održanih pretresa iznosili su oko 190.000 dinara.

U istrazi, recimo, na saslušanih 30 svedoka, troškovi zastupanja i odbrana po okrivljenom iznosili su oko 1.400.000 dinara. Osim toga, tu su i troškovi posete pritvorenima – a okrivljeni tokom boravka u pritvoru ima pravo na dve posete branioca nedeljno. Ukupni troškovi odbrane u slučaju "Subotićeve grupe" iznose svakako više desetina miliona dinara – po nezvaničnim proračunima i procenama dostižu možda i oko 80 miliona.

Sudska računica o troškovima u tom slučaju još nije poznata.

U postupku zbog propasti "Jugoskandika", koji je okončan odbijanjem optužbi protiv Jezdimira Vasiljevića Gazde Jezde i četvorice njegovih bivših saradnika zbog zastarelosti, troškovnik odbrane iznosio je više od deset miliona dinara.

Slučaj nazvan u javnosti "stečajna mafija" neprevaziđen je dosad i po prosečnim pojedinačnim i ukupnim troškovima odbrane 25 pravosnažno oslobođenih i suđenja tokom deset godina. Za pravosnažno okonačni deo procesa u slučaju "stečajne", po nezvaničnim procenama, ukupni troškovi izražavaju se stotinama miliona dinara.

Advokat Nemanja Jolović, jedan od svojevremeno okrivljenih u "stečajnoj aferi" protiv kojih su na kraju sve optužbe odbijene, kaže da su troškovi tog postupka, ali i štete, ogromni.

"Kada bi neko hteo da napravi ozbiljnu analizu svega toga, svih aspekata štete od neosnovanih postupaka, videlo bi se da je ona neprocenjiva, pre svega za državu, za ugled države, za ugled pravosuđa, a da i ne govorimo o ugledu ljudi koji su bili neosnovano optuženi", kaže Jolović.

Nekoliko izuzetno velikih sudskih procesa spektakularno započinjanih, koji su obeležili period od sredine prošle decenije i upisivani masnim slovima u evropski si-vi države kao dokaz uspešnosti u borbi protiv "visoke“ korupcije i "oganizovanog kriminala“, naposletku, posle poraza optužbi, ostaće upamćeni samo po maratonskoj dužini trajanja, obimnosti i ogromnim sudskim troškovima.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Bacanje para

    18.09.2016 18:15
    Kaja
    Plaćanje odbrane okrivljenih je osnovno pravo gradjana ove zemlje zagarantovano Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, Zakonima i Ustavom Srbije. To je garancije pravičnog sudjenja.
    Ako država plaća samo tužioce i sud, a ne plaća odbranu, pravičnog sudjenja nema.
    Bacanje para je plaćanje suvišnog broja zaposlenih u javnom sektoru, koji za svoju platu ne rade ništa.
  • Nisi u pravu

    18.09.2016 13:11
    Gerga
    Od tih 80 NEISPLAĆENIH miliona za odbranu, ništa ne ide onima koji su zastupali optužnicu i državu.Pa njima to nije ni za pod zub.
    Oni su SVOJU PLATU I PARE VEĆ DOBILI.Računaj da je BRUTO PLATA TUŽIOCA oko 450.000 dinara mesečno x 12 meseci x 10 godina=47 miliona SAMO ZA PLATU TUŽIOCA, plus bruto plata sudije još 47 MILIONA plus plata daktilografa i stručnog saradnika..Razne dodatke na platu (regres, topli obrok ,prevoz, jubilarne nagrade, naknada za prekovremene sate, plaćeni seminari po Kopaoniku,Zlatiboru i sličnim destinacijama) nismo računali
    E pare za sudije i tužioce država je isplatila redovno i odavno.
    Red je i da se isplate advokati odbrane Za Vašu bolju informaciju to je BRUTO, JER ADVOKATI NA PRIMANJA PLAĆAJU POREZE - kao svi PRIVATNICI i naknadi šteta okrivljenima.
    Ako Vam je za utehu ,jedan veliki deo od tih 80 miliona odbrana i advokatiće vratiti državi kroz plaćanje poreza.
  • Kaja

    17.09.2016 22:14
    Mi skupljamo pare za lecenje bolesne dece u inostranstvu dok drzava baca nase pare. Sramota.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija