Dugove za grejanje plaćaju i građani koji ga ne koriste

Sistem daljinskog grejanja u Srbiji opterećen je dugovima, skup je i neefikasan, a dugovanja često vraćaju opštine, gradovi i država, novcem poreskih obveznika, od kojih mnogi i ne koriste ovakvo grejanje.

Penzioneri Tihomir Mitrović i njegova supruga Ljilja skoro šestinu primanja izdvajaju da bi im zimi bilo toplo, piše CINS. Oni žive u stanu priključenom na daljinsko grejanje, kojim toplota do radijatora dolazi cevovodima iz gradske toplane.

Oko četvrtine stanova zagreva se na ovaj način, ali su neki od njihovih vlasnika odlučili da se isključe sa sistema, navodeći kao razlog visoke cene. Mitrovići nisu među njima. Od ukupno 32.000 dinara penzije, svakog meseca toplani plaćaju oko 5.000 dinara. Tihomir kaže da im je teško da pokriju sve troškove sa penzijom. Objašnjava da druga rešenja za grejanje takođe koštaju i nisu im jednostavno izvodljiva, tako da za njih trenutno ne postoji jeftinija opcija.

Istraživanje Centra za istraživačko novinarstvo Srbije pokazuje da daljinsko grejanje koristi tek oko trećine stanovništva Srbije, ali rad toplana, posredno, finansiraju svi građani: subvencionisanjem iz budžeta gradova ili opština, preuzimanjem dugova dobavljača i omogućavanjem toplanama da energente pozajme od države.

Takav sistem daljinskog grejanja je skup i nedovoljno efikasan, na šta najviše utiču vrsta energenata koje toplane upotrebljavaju i način na koji ih sagorevaju. Toplane su većinom javna komunalna preduzeća a za proizvodnju toplote koriste jedno od tri fosilna goriva: prirodni gas, mazut ili ugalj. Srbija ima vlastite resurse uglja, ali uvozi 84,5% prirodnog gasa i oko 70% sirove nafte iz koje se pravi mazut. U protekle tri godine računi su bili blokirani u čak 32 od 57 toplana, a neke imaju značajna dugovanja prema dobavljačima.

Aleksandar Macura, ekspert za energetsku politiku, kaže da su zbog načina na koji toplane proizvode toplotnu energiju svi na gubitku - jer mnogo košta.

- Ne možete da pretvarate gas u toplu vodu i da to prodate, to je ekonomski nemoguća misija - objašnjava Macura i dodaje da kada se razvija nešto što nije najjeftinija energija "počinju problemi koje ne možete razrešiti ni regulacijom, ni merenjima, ničim."

Stotine dana blokade

Za daljinsko grejanje i rad javnih toplana u Srbiji su nadležne lokalne samouprave. U Strategiji razvoja energetike Vlade Srbije iz decembra 2015. navodi se da daljinsko grejanje postoji u 57 od 176 gradova i opština u Srbiji.

Prema podacima Zavoda za statistiku iz 2011. godine, od preko 2,4 miliona stanova u Srbiji, nešto više od 535.000 je bilo priključeno na sisteme daljinskog grejanja, uglavnom u najvećim gradovima.

Finansijski izveštaji pokazuju da su neke od toplana na kraju 2015. godine dobavljačima dugovale više stotina hiljada evra. U protekle tri godine blokirane račune imale su 32 toplane, od čega 11 i po više od 100 dana.

Alternativna rešenja

Kako je jedan od osnovnih uzroka ovakvog stanja u toplanama način na koji proizvode toplotu, sagovornici CINS-a saglasni su da trenutni sistem treba menjati. Aleksandar Macura kaže da "moderna definicija daljinskog grejanja podrazumeva da ne pravite toplotu iz fosilnih goriva".

Profesor Nebojša Lukić objašnjava da daljinsko grejanje ima ekonomskog smisla kao istovremena proizvodnja električne i toplotne energije, kao otpadna energija iz velikih industrijskih postrojenja ili kao slučaj specifičnih toplana, kakve su spalionice otpada.

- Ukoliko se ne počne sa rešavanjem problema daljinskog grejanja u Srbiji, gubici će vrlo brzo prevazići potrebne investicije - kaže Lukić. Dodaje da bi rešenje moglo da bude korišćenje obnovljivih izvora energije, poput biomase (biološki i otpad koji nastaje pri preradi drveta, biljke i delovi biljaka, odnosno, goriva dobijena od njih itd).

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ing Zoran Vukov

    18.09.2016 12:01
    Obmana korisnika
    Tačno je da se iz buđeta lokalnih samouprava plaća greanje svim buđetskim korisnicima pa na taj način svi plaćaju za njihovo grejanje i ako sami nisu korisnici. Mađutim korisnici daljinskog grejanja su oštećeni na dva načina: 1. što se paušalnom naplatom a bez obračuna zadužuju sa dvostruko većin količinama kwh u akontaciji koja se plaća 12 meseci, tako da godišnje plate iznose za 2 grejne sezone ( to je i u Novom Sadu i Beogradu i drugim gradovima u Srbiji a da korisnici toga nicu svesni jer ne vrše očitavanja kalorimetara i proveru računa od objedinjene naplate gde se preko leta za 6 mes kupuje jedna grejna sezona i to se krije ne prikazivanjem obračuna. Ako ukucate (da bi videli kretanje nabavne cene ruskog gasa) Russian Natural Gas Manthly Price i pogledate kretanje u zadnjuh 10 god, videćete daje cena gasa na istorijskom minimumu i od Marta 2015 je pojeftinio za ~58% a da to nije uticalo na smanjenje cena kwh daljinskog grejanja, i na taj način su korisnici oštećeni jer je sav benefit prisvojen za plaćanje dugovanja toplana i buđetskih korisnika pa je donet i Zakon o subvencionisanju srbije gasa da bi se vratili dugovi NIS-u. Najveću štetu imaju korisnici daljinskog grejanja jer se ta naplata obavlja nezakonito, jer su korisnici UVOĐENJEM OBJEDINJENE NAPLATE izgubili sbaku kontrolu njihovih računa, jer umesto sa zgrada dobije direktno račun od Toplana oni nemaju nikakve podatke na osnovu kojih mogu da izvrše kontrolu ispravnosti naplate, to pravo im je ODUZETO na prevaru
  • uzas

    18.09.2016 09:54
    Najveca zrtva su ustvari stanari, koje toplana drzi kao taoce, ne dozvoljavajuci skidanje sa centralnog grejanja, da bi mogli da uzimaju harac. Jer to je bukvalno to. Postoje stanovi gde niko ni ne zivi privremeno, ali i tu se placa. U casovima dokolice sam napravila racunicu: placam mesecno grejanje oko 70 eura. Na godisnjem nivou to je 840. Da sam na gasnom grejanju, godisnje bi me kostalo oko 200 eura, mereno nekoliko godina unazad u stanovima prijatelja, gde je, uzgred, za tih 200 eura mnogo toplije kad je napolju zima. Znaci oko 650 eura godisnje poklonim stranackom aparatu (ne poklonim drzavi, pa da mi i ne bude zao). Znaci za 30 godina oko 20 000 eura. Znaci jedan omanji stan kojeg bi stekla ja za zivota umesto toplane, a vec trecinu otplatila do sad. Ili, posto stan imam, 40 godina besplatnog letovanja. Ili drugih milion stvari, vec sta ko voli od nas...
  • Zivan

    18.09.2016 06:27
    Slicno je i sa strujom, vodom,otpadom...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Rusija zajedno obeležavaju Dan pobede

Srbija i Rusija će zajednički obeleži Dan pobede nad fašizmom 9. maj i 80. godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu, saopšteno je posle sednice Vlade koja je obrazovala radnu grupu za te aktivnosti.

Mokri kolovozi, vidljivost smanjena

Saobraćaj u Srbiji odvija se po mokrim kolovozima zbog kiše, dok je vidljivost slabija zbog niske oblačnosti, saopštio je jutros Auto-moto Savez Srbije (AMSS).