Sitne korupcije u 400.000 slučajeva u Srbiji

Globalni barometar korupcije, istraživanje koje je predstavila Transparentnost Srbije, pokazalo je da se procenjuje da je u Srbiji u poslednjih godinu dana bilo oko 374.000 slučajeva sitne korupcije, te da je od 68 odsto ispitanika, koji su imali kontakt sa pojedinim institucijama, njih 22 odsto dalo mito makar jednom u poslednjih godinu dana.

Kako su pokazali rezultati tog najvećeg svetskog istraživanja o iskustvima građana sa korupcijom, to znači da je 15 odsto ukupnog broja građana dalo mito makar jednom u poslednjih godinu.

Na konferenciji na kojoj je predstavljen globalni barometar korupcije, programski direktor TS Nemanja Nenadić rekao je da se u tom istraživanju meri stvarno iskustvo koliko ljudi podmićuju i da obuhvata podatke o mitu koji je realizovan, a profesor Vladimir Goati kaže da je korupcija, posle nezaposlenosti i niskog standarda, za građane na visokom trecehem mestu najvećih problema koje bi Vlada Srbije trebalo da reši.

Navodeći da ceo javni sektor nije obuhvaćen istraživanjem, već pojedine oblasti, Nenadić kaže da je globalni barometar korupcije pokazao da je 31 odsto ispitanika od onih koji su imali kontakt sa tim službama u poslednjih godinu dana dao mito saobracajnoj policiji, 14 odsto nekome u zdravstvu, 12 odsto za dobijanje službenih isprava Istraživanje je pokazalo i da je sedam odsto ispitanika dalo mito u oblasti socijalnog osiguranja, šest odsto u osnovnom i srednjem školstvu, a četiri odsto u visokom obrazovanju.

Kada je reč o utisku građana o korumpiranosti, njih 34 odsto smatra da su korumpirani direktori preduzeća i poreski službenici, 33 odsto misli da su to odbornici u telima lokalne uprave i policija, 32 odsto kaže da su to sudije i državni službenici, 27 odsto smatra da su to predsednik, premijer i narodni poslanici, dok 20 odsto misli da su to verske vođe.

Nenadić je naveo da je projekcija da je prošle godine u Srbiji bilo oko 374.000 slučajeva sitne korupcije, ali da je u stvarnosti ima mnogo više.Glavni problem je, kaže, što sitna korupcija ne bude otkrivena, a mere koje su državni organi primenjivali, za sada još nisu imale efekta.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • u prolazu

    20.09.2016 23:29
    zanimljiva računica
    400.000 PRIJAVLJENIH korupcija, na šta ide bar 3 puta toliko neprijavljenih.
    100 evra kao minimalna cena mitologije.
    To je 40 miliona evra KAO MINIMUM.
    Korupcija je u javnim upravama, JP, sudu, policiji... gde je na vlasti KO?
    Penzije i plate su smanjili "zbog očuvanja budžeta" države, a SVOJIM pulenima su dozvolili da muvaju preko svake mere.
    Kolika je ušteda na platama i penzijama? Javni je podatak!
    Kolika je šteta zbog ovako raspoređenih reketaša, lako je izračunati minimum. Doduše samo za mitologiju. Koliko građane košta ono što oni odobre to se odmah množi sa trocifrenim brojevima. Samo za minimum!

    Baš smo izabrali! Baš nam je bolje! Lakše smanjiti primanja celoj "državi" nego svojim pulenima!

    Baš napreDNO!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija