Suđenja se odlažu lako, najčešći razlog su bolest ili nepojavljivanje

Izostanci advokata i bolesti optuženih najčešći su razlog zbog kojeg se odlažu suđenja, a sudbina procesa isključivo je u rukama sudije i suda.

Advokat Dragomir Mrdalj kaže da je najčešći i najefikasniji način odlaganja bolest optuženog.

"Sud u slučaju bolesti okrivljenog traži da se donese potvrda od doktora. Međutim okrivljeni može da donese i rešenje privatnog lekara koji će mu uvek dati opravdanje. Dokle god on donosi opravdanja od lekara sud će odlagati suđenje. Tek kada sud posumnja u ispravnost lekarskih potvrda sudija će odrediti sudskog veštaka da se utvrdi da li je optuženi stvarno bolestan", kaže Mrdalj za "Blic".

On dodaje i da je sve u rukama sudije koji može da naredi privođenje ili čak, odredi pritvor.

"Drugi značajan trik je da advokat optuženog odlaže suđenje zbog putovanja, sprečenosti itd. Veliki je problem kada se na optuženičkoj klupi nalazi nekoliko optuženih i svaki ima svog advokata. Tako se dešava da je jednom jedan od njih sprečen, drugi put drugi, treći put treći... Tada je sve u rukama suda da odredi privođenje optuženog ili već preduzme neke oštrije mere, kao određivanje pritvora, ali sudija svojom procenom donosi odluku da li će odrediti ovakve mere. Tako imate slučajeva gde po godinu dana zbog ovakvih stvari ne bude održano nijedno ročište", kaže Mrdalj.

Branko Lazarević, nekadašnji otpravnik poslova Ambasade Srbije u Grčkoj izbegavao je mesecima suđenje za dostavljanje tajnih podataka iz istrage Darku Šariću, kao i svedočenje na suđenju Šariću za trgovinu drogom, a uglavnom se pravdao poslovnim obavezama za nedolazak na ročišta. Kad je prestao da radi pri srpskoj ambasadi u Atini stvari su se delimično promenile, pa su i ovi postupci počeli da "teku".

Voditelj Vladimir Stanojević izbegava suđenje za nasilje u porodici, odnosno prebijanje nevenčane supruge Ane Marije Žujović. Naime, voditelj je otišao na usavršavanje engleskog jezika u SAD, odakle je poručio da ne namerava da se vrati u Srbiju.

Suđenje za šverc cigareta Stanko Subotić Cane izbegavao je propuštanjem ročišta, ili nedolaskom njegovog pravnog tima i ostalih okrivljenih. Okrivljeni i branioci su kao razloge izostanka navodili narušeno zdravlje ili neprimanje poziva. Postupak je na kraju zastareo i Subotić je oslobođen.

Milan Antonijević iz Komiteta pravnika za ljudska prava kaže da ni oštećeni u dugačkim postupcima ali ni okrivljeni, nisu zaštićeni.

"Svedoci smo da se posebno u krivičnim postupcima često koriste mehanizmi koji odugovlače suđenje kao što su promena sastava veća ili kada suđenja počinju iznova. Kod mnogih suđenja koja su počela pre nekoliko godina mi još uvek nemamo sudski epilog", priča Antonijević.

Ivana Ramić iz Prvog osnovnog suda dodaje da je svaki slučaj poseban i da su različiti razlozi zbog koji se odlažu suđenja.

"Sudija mora da ima razumevanja za bolest okrivljenog ili ako su neka od strana u postupku ili njen branilac na putu. Čest je slučaj da se u toku suđenja odrađuje i veštačenje, pa se čekaju nalazi veštaka, i taj proces može da traje i nekoliko meseci. Takođe imate slučajeve kada imate više okrivljenih i svaki od njih ima svog branioca, te svako od njih može da traži odlaganje. Još jedan razlog je da sudija koji ima mnogo predmeta mora da uklopi suđenje tako da obezbedi prisustvo svih stranaka pred sudom, i to dodatno komplikuje stvari i utiče na dužinu suđenja", navodi Ramić.

Ceo tekst možete pročitati OVDE.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dejan

    21.09.2016 10:28
    Komentari
    Sad idu komentari ovih krvozednih sa ularima.
  • Inspektor Višekruna

    21.09.2016 09:17
    Naročito...
    ....kada je optuženi političar
  • hm?!

    21.09.2016 09:14
    ne sećam se tačno detalja
    Ne sećam se tačno svih detalja ali koliko ja znam Subotić je oslobođen, zar ne? Nedostatk dokaza koliko me pamćenje služi?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija