Izmene zakona ugroziće finansijsku stabilnost lokalnih samouprava

Izmene Zakona o finansiranju lokalnih samouprava mogla bi znatno da ugrozi finansijsku bezbednost gradova.

Razlozi kojima je Vlada Srbije obrazložila potrebu predstojeće izmene Zakona o finansiranju lokalnih samouprava, kojom se omogućava da prihodi od poreza na zarade u većem procentu završe u republičkoj "kasi", sisu u potrebnoj meri tačni i mogu se dovesti u sumnju, zbog čega je diskutabilna i sama potreba za izmenom zakona, upozorava Nacionalna koalicija za decentralizaciju (NKD), uz pozivanje na podatke Ministarstva finansija, kao i "drugih zvaničnih izvora u Srbiji i Evropi".

U izveštaju NKD o odnosu budžetskih prihoda na lokalnom i centralnom nivou vlasti u Srbiji i Evropskoj uniji, upozorava se da će ovakve zakonske izmene ne samo dodatno da pogoršaju nezadovoljavajuće stanje u lokalnim budžetima, već i da još više poremete ionako izuzetno loš odnos javnih prihoda na različitim nivoima vlasti. Prema podacima Ministarstva finansija i statističke službe EU Eurostat, u Srbiji su, naime, svih 145 gradova i opština, te autonomna pokrajina Vojvodina, prošle godine imale samo 11,68 odsto ukupnih budžetskih prihoda.

Ovako nizak procenat učešća "lokala" i Vojvodine u ukupnim budžetskim prihodima u suprotnosti su sa zakonodavstvom i praksom većine država EU. U 28 država EU lokalnom nivou vlasti prošle godine je u proseku pripala bezmalo jedna trećina njihovih ukupnih javnih prihoda (31,60 odsto), a u Finskoj, Danskoj i Švedskoj, koje su "sinonim" za visoki životni standard, skoro polovina tih prihoda (47,9 odsto, 47,7 odsto i 45,6 odsto).

Od 1. januara sledeće godine, kada će početi primena Zakona o izmeni zakona o finansiranju lokalne samouprave, lokalne samouprave imaće još nepovoljniji budžetski tretman. Umesto dosadašnjih 80 odsto prihoda od poreza na zarade njima će ostajati 66, odnosno 74, odnosno 77 odsto, u zavisnosti da li je reč o Beogradu, opštinama ili gradovima. Razlika će otići u republičku kasu, koja će biti "bogatija" za 4,8 milijardi dinara.

"Ovakva zakonska izmena doprineće da budžetski prihodi na lokalnom nivou ne pređu deset odsto ukupnih budžetskih prihoda u zemlji. To je ne samo suprotno standardima EU, već će ugroziti finansijsku bezbednost gradova i opština. Takođe, pošto nijedan gradonačelnik ili predsednik opštine nije negativno reagovao na ovakvo smanjivanje lokalnih budžeta, jasno je da građani ne mogu računati da će lokalne vlasti stati u zaštitu budžeta ukoliko centralna vlast ili njihova politička stranka odluče da se taj budžet smanji. Koga onda predstavljaju lokalni političari?", kaže za "Danas" predsednik Upravnog odbora NKD Mladen Jovanović.

U obrazloženju Vlade, kao predlagača zakonskih izmena, tvrdi se da je dosadašnja poreska "darežljivost" prema lokalnom nivou bila loše rešenje jer je zbog nje fiskalni deficit rastao 1,1 odsto BDP godišnje, a na "lokalu" rasli rashodi za zarade i padali kapitalni izdaci. U obrazloženju se navodi i da porez na zarade u modernoj fiskalnoj praksi dominantno pripada centralnom nivou vlasti. Istovremeno se čulo i da su gradovi i opštine prihod od poreza na zarade u velikoj meri "trošili na povećanje zarada i nova zapošljavanja".

Ceo tekst na ovu temu možete pročitati OVDE.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • nesto zuto u buretu

    22.09.2016 11:07
    Kao u kini. Stave sve pacove u jedno bure gde se medjusobno jedu dok na kraju ne preostane samo jedan. To se zove kineska zamka.
  • ana

    22.09.2016 10:26
    prestanite da se merite sa svetom razvijenim ili kad se merite umanjite rezultat prema stepenu naše razvijenosti odnosno ekomskoindustrijske zaostalosti. Ne može sirotinja da se nosi sa bogatima . Beda se vidi čak i kad se sakriva skupim odelom.Ne mozemo više hteti od mogućnosti.Treba stvoriti izvore prihoda gradjanima koji će posle puniti kase vlasti.
    Na zapado ovo ono . Na zapadu postoji PRIVREDA!!!!!!!
  • ntn

    22.09.2016 08:46
    Kukanje bez osnova
    Kad već hoće da se upoređuju sa zemljama gde je sve na svom mestu, umesto prihoda od poreza na zarade, lokalne samouprave neka se uporede po broju zaposlenih!
    Tada bi videli "učinak" naših partijskih poslušnika(sa 5-6 "savetnika) koje finansiraju građani!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn