Srbija ostala bez 175 miliona evra iz IPARD fondova, LSV traži odgovornost bivše ministarke

Evropska unija je odbila zahtev za akreditaciju Srbije za korišćenje novca iz IPARD fondova, zbog čega 175 miliona evra ostaje nedostupno za srpske poljoprivrednike.

Generalni sekretarijat za poljoprivredu EU je o tome obavestio Ministarstvo poljoprivrede krajem avgusta, navodeći kao razlog neispunjavanje standarda za uspostavljanje administrativne strukture za potrebe korišćenja sredstava EU.

Kako je navedeno, Beograd nije obezbedio kadrove koji će u Upravi za agrarna plaćanja raditi na obrađivanju zahteva za dobijanje novca. Iz Vlade je za Blic rečeno da je to bruka za ministarstvo koje je tada vodila ministarka Snežana Bogosavljević Bošković, jer su u aprilu nepripremljeni aplicirali za novac.

Prema rečima sagovornika lista, u maju je dolazio revizor Generalnog direktorata za poljoprivredu EU koji je Ministarstvu poljoprivrede skrenuo pažnju da u narednih mesec dana moraju zaposliti ljude kako bi dobili akreditaciju, a to nije urađeno jer je konkurs kasno raspisan i do kraja godine je zaposleno samo oko 60 ljudi.

Bivša ministarka poljoprivrede Snežana Bogosavljević Bošković je rekla da to nije tačno i da ne može da komentariše odbijanje akreditacije, jer nije videla obrazloženje EU. "Zašto smo odbijeni, ne znam. Dok sam bila u Ministarstvu sve sam radila da je dobijemo i mislim da je sve teklo po planu", rekla je Bogosavljević Boškovićeva za Blic.

Novi ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine Branislav Nedimović je potvrdio da je zahtev Srbije za korišćenje IPARD fondova odbijen. "Saradnici su me obavestili da nam je zahtev za akreditaciju odbijen, ali razloge za odbijanje ne bih da komentarišem jer nisam bio uključen u te aktivnosti", rekao je Nedimović za Blic.

LSV traži odgovornost bivše ministarke

Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) zatražila je danas da nadležni organi utvrde ima li odgovornosti bivše ministarke poljoprivrede Snežane Bogosavljević Bošković zbog toga što je Evropska unija odbila zahtev za akreditaciju Srbije za korišćenje novca iz IPARD fondova.

U saopštenju se navodi da je Bogosavljević Bošković tokom mandata u više navrata najavljivala da će sredstva iz IPARD fondova biti na raspolaganju poljoprivrednicima od početka 2016. godine, da će novca biti i za investicije u izgradnju i rekonstrukciju objekata, nabavku nove mehanizacije i opreme.

"Ona je tvrdila da će poljoprivrednicima kroz IPARD biti na raspolaganju od 5.000 do dva miliona evra, zavisno od programa za koji se opredele, kao i starosti podnosioca zahteva, te da će povraćaj sredstava iznositi između 60 i 70 odsto, podsetila je LSV. Za sve to vreme, bila je nesposobna da obezbedi dovoljan broj stručnjaka i da organizuje optimalan rad Uprave za agrarna plaćanja, što je na kraju bio razlog za odbijanje akreditacije Srbije za korišćenje novca iz IPARD fondova, ukazala je LSV. Ono što je uspela jeste da subvencije poljoprivrednicima budu smanjene na trećinu, da je usvojen Zakon o poljoprivrednom zemljištu kojim se državna zemlja, pod sumnjivim okolnostima, poklanja nekakvim investitorima, a Vlada Srbije je donela i zaključak koji je legalizovao uzurpaciju državne zemlje", navodi se u saopštenju.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Kancelarija Voše

    23.09.2016 20:18
    Da Beograd nije ljubomorno ubija Razvojnu banku Vojvodine, Brisel bi joj dao te pare.
    Ali, tu i jeste bio problem, što bi Vojvodina dobila pare koje Beograd ne može da otme.
    Zato su ubili Razvojnu banku. Da postoji samo beogradski pečat, za bilo kakve kredite.
    Sve ostalo su priče za zamagljivanje pravog razloga.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija