Niko ne kontroliše ringišpile, prodaju se preko interneta
Kako piše Politika, u Ministarstvu za rad napominju da je na lokalnoj samoupravi da traži atest od firme koja je vlasnik zabavnog parka. Po propisima, vlasnik mora da dobije dozvolu da postavi ringišpil, ali i atest o njegovoj ispravnosti. Međutim, mnogo je onih koji rade na crno, a i kada dobiju dozvolu, pitanje je koliko se često proverava ispravnost uređaja.
Prlikom rušenja ringišpila u centru mesta Jaša Tomić, u subotu, samo je pukom slučajnošću izbegnuta tragedija. Na vrtešci je u tom trenutku bilo mnogo dece, a četvoro mališana sa lakšim povredama, nakon ukazane lekarske pomoći, pušteno je kućama.
Ispostavilo se da je ringišpil na tom mestu postavljen nelegalno, a u Mesnoj zajednici Jaša Tomić tvrde da je lokalna samouprava učinila sve da se on ukloni. Ipak, nameće se pitanje zašto nije uklonjen.
Tek kada se desi neka nesreća, u Srbiji se digne prašina i postavljaju se pitanja ko deci iznajmljuje sedišta na vrteškama i drugim mašinama (balerinama, zmajevma, toboganima), sa kojih, umesto da se zabave, završe u bolnici, koliko su bezbedne te sprave za zabavu i imaju li njihovi vlasnici ateste za dozvolu za rad. Koja inspekcija odobrava njihovo postavljanje na vašarima? Ko obavlja procenu bezbednosti zabavnih mašina za decu?
Kupuju ringišpil preko interneta, a do dozvole lako
Ringišpili se preko interneta prodaju po ceni od 2.500 evra i to oni na prikolici sa tablicom sa16 stolica i krugom od devet metara u trenutku dok se okreće. Kako je jedan od prodavaca naveo za Politiku, dozvola za postavljanje "dobija se glatko, a to niko i ne gleda". "Otvoriš radnju i prijaviš mesnoj zajednici da ćeš postaviti ringišpil na vašaru. Oni jave opštini i sve je u redu", priča prodavac.
Loša zakonske regulativa i kod pedalina
Nakon nesreće 11. septembra na Srebrnom jezeru, kada su se udavila braća, postavljana su pitanja ko je smeo da iznajmi pedaline mimo svih pravila, van kupališne sezone i kada nema spasilaca na plaži. Ispostavilo se i da je u ovoj oblasti loša zakonske regulativa. Vlasnici pedalina su tokom saslušanja tvrdili da im nije bila poznata procedura koja propisuje da, istivremeno sa pedalinom, onima koji je iznajmljuju treba da daju i pojas za spasavanje i drugu zaštitnu opremu. Tvrdili su da nisu znali da nemaju prava da maloletnim osobama izdaju pedalinu, kao i to da u njihovoj pratnji mora da bude odrasla osoba.
Podsetimo i da je pre tri godine devetoro dece povređeno, od čega jedno teže, kada se polomio stub ringišpila u izletištu Borići u Sokobanji. Ni ovaj zabavni park nije imao dozvolu za rad. Vlasnica ringišpila i jedan radnik su tada uhapšeni zbg izazivanja opšte opasnosti.
Komentari 1
ST
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar