Optužba protiv Saše Dragina zbog radioaktivnog đubriva
Prema onome što se navodi u predlogu, Dragin je od 12. avgusta pa do 23. septembra 2009. zloupotrebom položaja omogućio uvoz i unošenje u zemlju 2.982.504 kilograma mineralnog đubriva sa povećanim nivoom radionukleida. Tvrdi se da je kao ministar zloupotrebio položaj u nameri da preduzeću "Fertil" iz Bačke Palanke omogući uvoz i unošenje 994.652 kilograma đubriva za koje je fitosanitarni inspektor zabranio uvoz i naložio uvozniku da vrati pošiljku.
Prema pisanju "Novosti" i "Kurira", Dragin je naredio da se u Ministarstvu poljoprivrede po hitnom postupku, i to u roku od jednog dana, sačini pravilnik koji se odnosi na metode ispitivanja đubriva. U njega je trebalo da se doda novi član kojim su određene nove, visoke gornje granice radioaktivne kontaminacije. Time je dozvoljena veća koncentracija radionukleida u neorganskim đubrivima, iako je to suprotno nadležnosti ministarstva na čijem je bio čelu.
Prema ustaljenoj proceduri, pre donošenja pravilnika o povećanju procenta radioaktivnosti, nadležni u državi su morali da se konsultuju sa stručnjacima, što u ovom slučaju nije urađeno.
Sporni pravilnik je ukinut posle mesec dana nakon što je u međuvremenu formirana Agencija za zaštitu od jonizirajućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije, koja ga je proglasila nevažećim. Međutim, za to vreme već je bilo uvezeno 2,9 miliona kilograma đubriva.
Saša Dragin je posle podnošenja krivične prijave rekao da negira krivično delo. Prema njegovim tvrdnjama, sve što mu se stavlja na teret nije tačno, te je istakao da je sve rađeno u skladu sa zakonom.
Istraga je započela pre četiri godine, a bila je deo postupka koji je Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) pokrenulo zbog navodnih malverzacija prilikom prodaje regresiranog đubriva. Godinu dana kasnije TOK je predmet ustupio Prvom osnovnom javnom tužilaštvu. Od tada je saslušano više od 20 svedoka, a rađena su i veštačenja eksperata o radioaktivnom zračenju.
Ukoliko se dokaže da je bivši ministar kriv, preti mu kazna do pet godina zatvora.
Inače, Dragin je u zatvoru proveo devet meseci pošto je bio uhapšen u novembru 2012. godine zbog sumnji da je zloupotrebio službeni položaj prilikom prodaje mineralnog regresiranog đubriva od jula 2009. do avgusta 2011. godine, iako je to bilo suprotno uredbama koje je donela Vlada Srbije. Tvrdi se da je time pančevačka "Azotara" oštećena za više od tri milijardi dinara. Suđenje je započelo 2013. godine i još uvek nije okončano.
Komentari 24
NS
Dragan
Narod SVE pamti
Kad vam narod bude bio na ulicama, budite sigurni da će ti ljudi osim uništenog zdravstva, školastva, privrede i života uopšte - imati na umu i ovo. jednu sada već zastarelu vest.
Narod sve pamti. O vama, neće imati ništa lepo da pamti. Pričaće se kako ste šurovali sa zapadom, nameštali izbore i uništili narod, uglavnom ga proterujući.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar