Građani (ne)će krpiti rupe u lokalnom budžetu

Čelnici gradova i opština imaju različite metode kako će nadomestiti manjak koji će se u njihovim budžetima pojaviti zbog manjih prihoda od poreza na zarade, koji su predviđeni izmenama Zakona o finansiranju lokalnih samouprava.

Reč je o 4,8 milijardi dinara, a bez obzira na to što će im uzeti pare, gradonačelnici uglavnom kažu da su zadovoljni što je cifra manja nego što je bilo najavljeno u ranijim verzijama. Prvobitno je bilo predviđeno da će im biti uskraćeno osam milijardi dinara.

Većina tvrdi da se efekat ovog propisa neće prelomiti preko leđa građana i da prostor za popunjavanje rupa neće tražiti u povećanju poreza na imovinu, kao što je ranije bilo najavljivano. Ima, međutim, i onih koji se sa ovim ne slažu.

- Beograd je u potpunosti spreman da podnese taj teret, jer smo uspeli da konsolidujemo javne finansije. Na pomenuti manjak u kasi računali smo kada smo planirali budžet, a sa Vladom Srbije ćemo zajedno raditi na velikim i važnim projektima u gradu - kaže za "Novosti" gradonačelnik Beograda Siniša Mali.

Po izmenama Zakona o finansiranju lokalne samouprave opštine ostaju bez dela poreza na zarade, ali to po oceni zamenika gradonačelnika Niša Miloša Banđura neće uticati na gradsku kasu.

- Niš ne spada u grupu gradova koji su značajno oštećeni i u stvari povećava se mogućnost za zahvatanje sredstava iz republičkog budžeta. Gradska odluka o uređenju buduće gradske uprave predviđa projektni centar, čiji će zadatak biti priprema projekata i konkurisanje za sredstva. Novi zakon samo možda na prvi pogled smanjuje visinu sredstava koja pripadaju lokalnim samoupravama. On onima koji su vredni, kreativni i spremni da prave projekte daje mogućnost da zahvate dodatna sredstva iz republičkog budžeta - tvrdi Banđur.

Uprkos ovako optimističkih očekivanja, realnost je da će Nišu ostajati manje para i to od 134 do 200 miliona dinara godišnje.

Paraćin prodaje imovinu

Predsednik opštine Paraćin Saša Paunović nije, međutim, optimista kao njegove kolege. - Naš budžet će biti tanji za tridesetak miliona dinara, što će dovesti do smanjenja kapitalnih investicija, jer troškove više ne možemo da smanjujemo s obzirom na to da u javnim službama imamo 25 odsto manje radnika od dozvoljenog broja - kaže Paunović.

- Smanjenje će značiti da će građani duže čekati na rešavanje komunalnih i infrastrukturnih problema, osim ako do kraja godine nadležna ministarstva ne nađu način da opštinama nadomeste izgubljene prihode. Manjak ćemo pokušati da nadoknadimo prodajom imovine opštine i kreditima poslovnih banaka za kapitalne investicije. Ove izmene zakona su, inače, samo poslednja u nizu mera za četiri godine kojima su opštinski budžeti smanjeni za trećinu - navodi predsednik opštine Paraćin.

Opozicija: Ovo je centralizacija

Neefikasnost, ugrožavanje investiranja i dodatna centralizacija - ovo su osnovne zamerke na predlog novog zakona koje su u dvodnevnoj skupštinskoj raspravi izneli predstavnici opozicije. Poslanik DS Balša Božović ocenio je da će usvajanjem novog zakona lokalne samouprave ostati bez novca za investiranje i da će na taj način biti ugroženo funkcionisanje sistema.

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave, Ana Brnabić, odgovorila je da sistem nije ugrožen i da novca za investiranje ima dovoljno ako se budžeti troše na pravi način. 

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dejan

    07.10.2016 06:41
    Lokalna samouprava
    Lokalna samouprava se MORA svesti na samofinansiranje. Da bi to bilo ostvarivo ta preduzeća moraju da funkcionišu kao privatne firme, treba da ih vode stručni ljudi i u njima treba da radi kvalifikovana radna snaga. U tom slučaju posao gradonačelnika ne bi bio nimalo ugodan a sistematizacija bi zahtevala ili doobučavanje radne snage ili realne ugovore o radu a takođe i otpuštanja. Tome se KAO teži a u suštini ja vidim samo i isključuvo u ovom slučaju urušavanje kompletnog sistem kroz smanjivanje prihoda gradu i javnim preduzećima. Ovakva situacija je neodrživa i izmiče kontroli. Građani plaćaju svoje obaveze, država povećava namete i krpi svoje rupe u budžetu a sa druge strane njena jedina aktivnost u smislu investicija je dovođenje stranih investitora i donekle izgradnja infrastrukure koja je smešna i minimalna. Ovde nije bitno izmišljati toplu vodu već samo prepisati sistem uspešnih država, ulagati u obrazovanje svojih građana i vremenom mora da se formira zdrava zajednica jer je zajednica nosioc društva, sistema i kompletne države. Mi trenutno imamo šund, kič, neobrazovanost, pogrešne moralne vrednosti koji su temelj države i društva. Na toj osnovi i na kuku lele načinu razmišljanja ćemo samo dublje tonuti u glib.
  • ZoranK

    07.10.2016 00:34
    Centralizacija
    Ako je po Zakonu o finansiranju... (bilo cega) po Ustavu i ostalim pozitivnim zakonima ove zemlje (kao da postoje i negativni zakoni), predvidjeno da neka lokalna zajednica (Opstina , Pokrajina...) dobije odredjeni procenat iz Budzeta, onda ona to MORA i da dobije (to su DVA programska reda prilikom rasporeda sredstava). Sve ostalo je krsenje Ustava i Zakona o finansiranju Postina i Gradova.
  • Zivan

    06.10.2016 22:23
    U razvijenim zemljama centralnoj vlasti odlazi najmanje 50 odsto poreza na zarade, tako je bilo i kod nas do pre nekoliko godina kada je , na insistiranje MladjanaDinkića, izvršena drugačija prenamena ovog državnog prihoda i opštinama je usmereno čak 80 odsto! Najveća nedaća je što su opštine dodatan prihod iskoristele da zapošljavaju u administraciji, po javnim preduzećima i u školstvu, umesto da da podstiću preduzetništvu i razvijaju komunalnu infrastrukturu. Sadašnje umanjenje na 77, odnosno74 odsto je odista minimalno i ne utiče bitnije na lokalni prihod...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija