Vujović: Imamo odlične rezultate, podršku MMF i Svetske banke
Na Komitetu za razvoj borda guvernera Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke konstatovano je da je globalni ekonomski rast u 2016. godini i dalje usporen, ali da se u 2017. godini očekuje skok, saopštilo je Ministarstvo finansija.
Grupacije Svetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda pozvane su da zajedno rade sa zemljama i doprinesu sinergiji između monetarne, fiskalne i strukturne politike reformi, stimulišu rast, stvaranje novih radnih mesta i jačanje dobiti od multilateralizama za sve.
Razvoj infrastrukture je od velikog značaja za razvoj, naglašeno je na Komitetu.
Podržana je uloga Svetske banke u sazivanju, povezivanju i koordinaciji između vlada UN, MMF-a, Multilateralnih razvojnih banaka i Svetske trgovinske organizacije. Naglašeno je da je privatni sektor od suštinskog značaja za stvaranje novih radnih mesta i isporuku višeg životnog standarda.
Rečeno je i da Internacionalna banka za rekonstrukciju i razvoj (IBRD) očekuje povećanje kapitala kako bi mogla da odgovori zahtevima zemalja na srednjem nivou dohotka, ali i da Internacionalna razvojna agencija (IDA) dostiže naviši AAA rejting i ubuduće će, pored donacija, moći da prikuplja resurse i na finansijskim tržištima.
Na Komitetu je posebno istaknut značaj Platforme koja predstavlja odgovor na globalnu krizu a koja je najavljena na Samitu o izbeglicama i migrantima održanog u septembru 2016. Njenom primenom očekuje se sistematska i bolje koordinisana podrška u kriznim situacijama uključujući i one koje proizilaze iz prisilnog raseljavanja, prirodnih katastofa i pandemija.
Naredni sastanak Komiteta za razvoj zakazan je za 22. april 2017. godine.
Ovaj skup okuplja vodeće lidere iz oblasti ekonomije i finansija i održava u okviru godišnje skupštine MMF i Svetske banke u Vašingtonu.
Komentari 2
Sve se dobro zna
Smrdija
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar